A magyar tudós felkérését Tabajdi Csaba, az MSZP EP delegáció vezetője indítványozta. A 2010-es nagyrendezvény a szénhidrogén-alapú tüzelőanyagok kiváltásának és az alternatív, megújuló, tiszta energiaforrások használatának lehetőségeit vizsgálta.
A metanol technológia lényege, hogy a Föld légkörében egyre nagyobb koncentrációban jelen lévő és üvegházhatású szén-dioxidot megkötjük és egy egyszerű kémiai eljárással metanollá alakítjuk. A metanol alapanyagául természetesen nem csak a szén-dioxid, de bármely szén-alapú vegyület szolgálhat. A nagy energiaigényű folyamathoz az elektromos áram is rendelkezésre áll, hiszen az erőművek éjszaka jóval nagyobb mennyiségű áramot állítanak elő, mint amennyi a lakosság éjszakai fogyasztása. A technológiát ipari méretekben már alkalmazza Kína, Japán, Malajzia és Indonézia, tehát elsősorban azok az országok, ahol szűkösek, vagy hiányoznak a hagyományos energiahordozók, például az olaj, vagy a földgáz. A 145 milliárd dolláros kínai megújuló energiafejlesztési projekt keretében az elkövetkező években több mint 100 metanol-erőmű építését tervezik - mondta előadásában Oláh György professzor.
A rendezvényen a kiváló tudósok mellett részt vettek gazdasági és pénzügyi szakemberek, a közlekedési- és az energiaipar befolyásos képviselői, valamint az Európai Parlament és az unió nemzeti parlamentjeinek számos tagja. A résztvevők nem csak a kérdés tudományos hátterét, de a gyakorlati megvalósítás lehetőségeit, annak pénzügyi-, gazdasági-, és politikai feltételeit is megvitatták. Sajnos azt tapasztaljuk, hogy Kína e technológia terén is megelőzte Európát. Az ázsiai nagyhatalom már gazdaságosan működteti a technológiára épülő üzemeit, miközben Európában az egyetlen kísérleti projektet eddig Izlandon valósították meg, az EU pedig csak most ismerkedik a technológiával - mondta Tabajdi Csaba.