Luxemburgi adókönnyítések - Az EP nem váltja le a Juncker-bizottságot

EU - 2014-11-27
Leszavazta a Jean-Claude Juncker vezette Európai Bizottsággal szemben a múlt héten benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament (EP) csütörtöki strasbourgi plenáris ülésén. A bizalmatlansági indítványt 461 képviselő ellenszavazatával, 101 politikus támogatása, valamint 88 tartózkodás mellett utasította el az EP.

A bizottság lemondatásához az EP-képviselők legalább kétharmadának kellett volna igennel szavaznia.

    Az indítványt az euroszkeptikus, Nigel Farage vezette Szabadság és Közvetlen Demokrácia Európája elnevezésű frakció és a függetlenek között helyet foglaló, francia szélsőjobboldali Marine Le Pen által irányított Nemzeti Front képviselői nyújtották be. Az egyik képviselő által a közösségi médiában megosztott fénykép tanúsága szerint Farage magán a szavazáson nem vett részt.

    A politikusok az úgynevezett LuxLeaks-botrány miatt akarták kikényszeríteni a bizottság, elsősorban Jean-Claude Juncker távozását. Oknyomozó újságírók néhány hete feltárták: Luxemburg éveken át több száz vállalatnak tette lehetővé, hogy más országokban keletkezett bevételek után az adott cég az ott fizetendőnek mindössze töredékét adózza le a nagyhercegségben. Juncker 20 évig volt pénzügyminiszter az országban, s azzal párhuzamosan csaknem két évtizeden át a kormányt is ő vezette Luxembourgban.

    Az indítványról hétfőn vitázott a plenáris ülés, az alapján pedig megjósolható volt, hogy a kezdeményezés elbukik, miután a két legnagyobb képviselőcsoport, az Európai Néppárt és a szociáldemokraták frakciója is világossá tette, hogy nem támogatja a Juncker-bizottság elmozdítását. Az Európai Parlament az európai integráció története során kilencedik alkalommal szavazott az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványról, de még egyetlen egyszer sem kényszerítette lemondásra a brüsszeli testületet. Mindazonáltal ez volt az első bizalmatlansági indítvány, amelyet néhány héttel a bizottság hivatalba lépése után nyújtottak be a testület ellen. A Juncker vezette bizottság november elsején lépett hivatalba.

    Manfred Weber, az EP legnagyobb létszámú, jobbközép irányzatú néppárti frakciójának a vezetője a szavazás után kiemelte: a bizalmatlansági indítvány nem csak a bizottság, hanem az egész Európai Unió ellen irányult, ám kudarcot vallott az "eurofóbok" azon igyekezete, hogy destabilizálják az EU-t, hiszen nagy többség jelezte világosan, hogy az Európai Bizottság reformtörekvései mögött áll.