Megállapodtak az EU-miniszterek a mikrovállalkozásokkal szembeni számviteli követelmények egyszerűsítéséről

EU - 2011-05-31

- Megállapodtak az európai uniós tagországok versenyképességi ügyekért felelős miniszterei hétfőn Brüsszelben arról a jogszabály-módosításról, amelynek köszönhetően egyszerűbbé válnak a mikrovállalkozások pénzügyi beszámolási kötelezettségei.

Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára hangoztatta, a döntéssel a legfeljebb néhány főt foglalkoztató vállalkozások esetében enyhülnek a jelenleg gyakran aránytalanul nagy adminisztrációs terhek.

    A soros magyar EU-elnökség által kidolgozott javaslat szerint a tagállamok saját nemzeti szabályozásukban mentesíthetnék mikrogazdálkodóikat bizonyos uniós beszámolási kötelezettségek alól. Így például a legkisebbeknek nem kellene feltétlenül évente kiegészítő mellékletet és üzleti jelentést készíteniük, illetve az éves beszámoló közzététele tovább egyszerűsödhet.

    A javaslat lehetővé tenné a mikrogazdálkodók számára az egyszerűsített mérleg- és eredménykimutatási beszámolót.

    "Számításaink szerint ezek a könnyítések a magyar kisvállalkozói szektor számára összességében milliárdos nagyságrendű megtakarítást hozhatnak évente" - mondta Cséfalvay Zoltán az üléssel kapcsolatban az elnökségi honlapon megjelent interjúban.

    Michel Barnier, az Európai Bizottság e témában illetékes tagja úgy vélte, a módosítások az 5,2 millió európai mikrovállalkozás számára évi összesen 3 milliárd eurós megtakarítást eredményezhetnek.

    Meggyőződését fejezte egyúttal ki, hogy a megállapodás megteremti az egyensúlyt az egyszerűsített eljárás és a szükséges pénzügyi átláthatóság között.

    A témáról Brüsszelben kiadott magyar elnökségi közlemény emlékeztetett arra, hogy a témában eleinte igen nagy volt a véleménykülönbség az uniós tagállamok között. Ezeket sikerült áthidalni a kompromisszumos javaslattal - tette hozzá.

    "Az elfogadott kompromisszum lépés a helyes irányban, mert mentesíti a mikrovállalkozásokat attól, hogy ugyanolyan számviteli kötelezettségeik legyenek, mint a nagyobb társaságoknak" - idézte a közlemény Cséfalvay Zoltánt.

    Méltatták a magyar elnökség kompromisszumteremtő erőfeszítéseit a vitában felszólaló miniszterek, valamint Barnier is.

    A módosítások nem kötelezőek az uniós tagállamok számára: minden tagország maga dönti el, azok közül melyiket vezeti be.

    A miniszteri megállapodást követően még folytatódnak az unión belüli egyeztetések: a módosításról a Tanácsnak még az Európai Parlamenttel is meg kell állapodnia.

MTI