Nem csak Magyarország, hanem 26 másik tagállam is megkapta a maga bizonyítványát Barroso bizottsági elnöktől, Olli Rehn gazdasági és Andor László szociális biztostól. Szerencsére nem a legrosszabb csoportba kerültünk. 2011-ben bár "jó úton haladunk", még szinte minden országnak súlyos problémákat okoz a gazdasági válság.
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság az Európai Parlamentben elmondta, hogy az EU már úton van a korábban megfogalmazott céljainak teljesítése felé a károsanyag-kibocsátás csökkentése, a megújuló energiahordozók használata és a korai iskolaelhagyás arányának csökkentése terén, a foglalkoztatás, az energiahatékonyság, a kutatás-fejlesztés és a szegénység csökkentése terén azonban még mindig vannak elmaradások.
Barroso azonban felhívta a figyelmet arra is, hogy egyes országoknak nagyobb ambíciókkal kellene fellépnie a fiskális konszolidáció terén, miközben továbbra is tiszteletben tartják a legkiszolgáltatottabbak szociális védelmét. Kiemelte, hogy a válságból kilábaláshoz szükség van az üzleti légkör előmozdítására, a versenyképesség növelésére, különösen a szolgáltatások terén, illetve a munkahelyteremtésre is, amelynek elsősorban a nőket és az idősebbeket kell érintenie, hogy elkerüljék a hosszútávú munkanélküliséget, illetve a fiatalok állástalanságát.
Ollie Rehn, a gazdasági ügyekért és monetáris politikáért felelős európai biztos három csoportba sorolta az EU 27 tagállamát aszerint, hogy az országspecifikus ajánlások milyen területeket érintenek. Az első csoportba azokat az országokat sorolta, amelyek az EU-val és az IMF-fel egyeztek meg a gazdasági reformprogramokról, a számukra a Bizottság egyszerűen azt javasolja, hogy elkötelezetten és konkrét eredményeket felmutatva valósítsa meg a megegyezésekben foglaltakat. Ide tartozik Románia és Bulgária, illetve Írország, Portugália és Görögország. (Magyarország már nem szorul rá az IMF segítségére, és nem sorolták ebbe a csoportba).
A második csoportba azokat az országokat sorolta, amelyek súlyos adóssággondokkal küzdenek, gazdaságuk pedig elvesztette a versenyképességét, Rehn nekik azt tanácsolta, hogy folytassák a fiskális konszolidációt és növeljék a versenyképességet. Magyarország ebben a csoportba tartozik, és öt ajánlást kaptunk számos kritika mellett.
A harmadik csoportba Rehn azokat az országokat sorolta, amelyeknek nincsen sürgős adósságbeli problémája, ezért inkább a hosszútávú, fenntartható fejlődésre és növekedésre kell, hogy koncentráljanak. Ezek között az országok között említette Rehn Ausztriát, Finnországot, Franciaországot és Németországot is, rámutatva, hogy nekik már a közép- és hosszútávú költségvetési célokra kell odafigyelniük.
Andor László foglalkoztatásért és szociális ügyekért felelős európai biztos elmondta, négy főbb kihívással kell megküzdeni a munkaerő-piacon: a fenntartható nyugdíjrendszerek irányába kellene elmozdulni, növelni kell a szociális biztonságot is, csökkenteni a fiatalok munkanélküliségét és a korai iskolaelhagyást, valamint a béreket kell fejleszteni úgy, hogy ez ne hátráltassa a versenyképességet.
Az értékelésben külön plusz pontot kapott az a hat ország (Románia, Bulgária, Lettország, Lengyelország, Litvánia, illetve az egyébként is versenyképességi bajnok Dánia), amelyik annak ellenére vállalta az Euró Plusz Paktum többlet versenyképességi és egyeztetési kötelezettségeit, hogy egyelőre nem részesülhet az euró előnyeiből.
A Bizottság ezen ajánlásait a Tanácsnak kell majd elfogadnia, és végre is kell hajtatnia is az egyes országokkal.
fORRÁS:HÍRSZERZŐ