Tabajdi: Fejlesztésekkel az éghajlatváltozás ellen!

EU - 2010-11-25

Az EU abban az esetben válhat ismét igazodási ponttá a klímaváltozás elleni küzdelemben és szerezheti vissza vezető szerepét, ha a megújuló energiaforrások fejlesztésében, a kutatás-fejlesztési ráfordítások terén, a zöld munkahelyek létrehozásában, az intelligens energiahálózatok kiépítésében, azaz a zöld ipari forradalom végrehajtásában konkrét eredményeket ér el.

Ezt hangsúlyozta Tabajdi Csaba, az Európai Parlament Környezetvédelmi Bizottságának tagja az EP plenáris ülésén, a decemberben sorra kerülő Cancun-i klímakonferenciáról rendezett vitában.

 

     A Cancun-i klímakonferenciára készülve az uniós tagállamoknak és az Európai Uniónak fel kellene végre ismernie, hogy nem az újabb és újabb egyoldalú célszámok meghatározásával tudja bevonni az Egyesült Államokat, Kínát, Indiát, valamint a többi feltörekvő gazdaságot a klímaváltozás elleni küzdelembe. Az üvegházhatású gázok kibocsátásának visszafogása, a takarékos, erőforrás-hatékony gazdaság kiépítése nem önmagukban álló célok, hanem az új alapokon nyugvó, fenntartható gazdasági fejlődés megteremtésének eszközei. Ehhez nélkülözhetetlen az uniós tagállamok összehangolt, az EU2020 stratégiának megfelelő, összehangolt gazdaságpolitikai cselekvése. Szükség van továbbá a Kohéziós Politikára is, amely közösségi forrásokkal ösztönzi az együttesen meghatározott célok elérését szolgáló tagállami gazdaságfejlesztést  - folytatta a szocialista delegációvezető.

 

Tabajdi Csaba hangsúlyozta, hogy nem az újabb és újabb, egyre szigorúbb, ám teljesíthetetlennek tűnő irányszámok elfogadása vezet sikerre.  A Zöldek európai parlamenti frakciója által előterjesztett, 40%-os egyoldalú CO2 kibocsátás-csökkentésre vonatkozó kötelezettségvállalást például semmilyen hatástanulmány nem támasztja alá. Az Európai Unió a globális kibocsátások egyre kisebb hányadáért felel, ezért egyoldalú kibocsátás-csökkentése önmagában keveset ér  - mondta a magyar képviselő.

 

Az éghajlatváltozás elleni küzdelem csak akkor lehet sikeres, ha ahhoz az összes nagy kibocsátó csatlakozik. Ehhez egy jól működő, takarékos, fenntartható és zöld alapokon nyugvó gazdasági modellt kell kiépítenünk a kontinensen, amely vonzó az Egyesült Államok, Kína és más meghatározó globális nagyhatalmak számára is  - zárta felszólalását Tabajdi Csaba.