Ezeken felül további 13 nagyprojekt van túl a kormánydöntésen, amelyek közül 8 már Brüsszelben várja a támogató döntést.
A hazai fejlesztéspolitika sikere, hogy az Európai Unió tagországai között Magyarország 2009. december végén első helyen áll az elfogadott nagyprojektek számát illetően! Ezen felül a tagállamok által megvalósítani tervezett nagyprojekteknek alig 7,5%-a került elfogadásra Uniós szinten, míg Magyarország esetében ez az arány 22%, ami kiemelkedő a tagállamok között. A beruházások azért is kiemelt jelentőségűek, mert a magas színvonalon előkészített nagyberuházások jelentenek többek között választ azokra a kihívásokra, amelyekkel a nemzetközi pénzügyi- és gazdasági válság miatt szembesül az építőipar és a hazai munkaerőpiac.
A legutóbbi brüsszeli döntésnek különösen a Székesfehérváron és környékén élők fognak örülni, ugyanis zöld utat kapott a "Székesfehérvár és térsége szennyvízelvezetési program". Ezzel a jóváhagyással együtt eddig 16 elfogadott környezetvédelmi és közlekedési nagyprojektünk van, ezek összes támogatási értéke meghaladja az 611 milliárd forintot, teljes beruházási értékük pedig több mint 883 milliárd forint. Ezzel Magyarország az első helyen áll az összes tagállam között az elfogadott nagyprojektek tekintetében! De dobogós helyen állunk a benyújtott nagyprojektek számát illetően is, 29 elbírálásra váró vagy jóváhagyott projektünket vizsgálta, vizsgálja az Unió. Ha minden, jelenleg ismert nagyprojektünk megvalósításra kerül, közel 1 289 milliárd forint értékű fejlesztés válik valóra.
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 2008. december 17-én nyújtotta be a Bizottságnak a székesfehérvári szennyvízprojekt dokumentumait. A brüsszeli testület megállapította, hogy a beruházás illeszkedik a Környezet és Energia Operatív Programban szereplő ?Egészséges tiszta települések? elnevezésű prioritáshoz, ezét érdemes az Unió Kohéziós Alapjának támogatására. A megítélt uniós támogatás összege ebben az esetben 25,6 millió euró, azaz csaknem 5,5 Mrd forint. A hazai társfinanszírozással együtt ez 6,5 milliárd forintot tesz ki, a beruházás teljes összértéke pedig megközelíti a 8,5 milliárd forintot.
Nem csak Székesfehérvár, de a környező települések - úgymint Pátka, Pákozd és Seregélyes - fejlődését is szolgálja a most elfogadott projekt. A beruházás lényege, hogy Székesfehérvár e téren még ellátatlan részein és a környező településéken közel 7 000 házi szennyvízcsatornát kötnek be a központi hálózatba. Ezen keresztül a településeken keletkező szennyvíz (Székesfehérváron 98%-a, Pátkán 90%-a, Pákozdon 94%-a, Seregélyesen 82%-a) elvezetésre, majd megfelelő tisztításra kerül.
A beruházás során megépítenek közel 150 kilométernyi új csatornahálózat, beüzemelnek 41 kilométernyi nyomóvezetéket, és megépítenek több tucat szennyvízátemelő telepet. A szennyvízprojekt által kiszolgált lakosság jelenleg 16 400 fő, de számításaink szerint a fejlesztés 2025-re mintegy 20,5 ezer lakos javát fogja szolgálni abból a több mint 114 ezer lakosból, akik akkor majd az érintett területen élnek, és lakásaik be lesznek kötve a csatornahálózatba.
A beruházás előnyei között kell említeni, hogy teljessé válik a szennyvízelvezetési agglomeráció csatornázottsága, mely nélkül nehéz elképzelni manapság egy európai színvonalú települést. Az érintett városrészekben és településeken megszűnnek az ellátási egyenlőtlenségek, amik eddig feszültséget gerjesztettek a helyi társadalomban. Másodsorban meg kell említeni, hogy a program végrehajtása megszünteti a Velencei-tó közelében fokozottan érzékeny felszín alatti vizeket terhelő környezetszennyezést. Javul a Velencei-tóba - közvetlenül a Császár-vízen keresztül, vagy közvetve a talajvízből - befolyó felszín alatti vizek minősége, ezáltal a tó is tisztább lesz. Harmadrészt pedig - de nem utolsó sorban - a régió egy része jelentős turisztikai centrum is, így a szennyvíz-csatornázás fejlesztése közvetve ösztönözheti a munkalehetőségeket teremtő turisztikai beruházásokat, nem beszélve arról, hogy maga a beruházás elvégzése is megrendeléseket adhat vállalkozásoknak.