Több rugalmasságot vár az EP a Tanácstól a 2007-2013-as költségvetés végrehajtásánál

EU - 2010-09-23

Rugalmasabb költségvetési szabályokat szeretne az Európai Parlament, hogy az unió megfelelhessen a Lisszaboni Szerződésből eredő új kötelezettségeinek, illetve, hogy szükség esetén átcsoportosíthassa forrásait – foglalta össze Herczog Edit EP-képviselő írásbeli hozzászólásában a többéves pénzügyi keretről szóló parlamenti vitában.

Be kell, hogy lássuk: már az új, Lisszabonhoz kapcsolódó igények megjelenése előtt is csak rendkívüli pénzügyi eszközök mozgósításával lehetett elfogadni az éves költségvetéseket. Így mára mindenképpen halasztatlanná vált a jelenlegi többéves pénzügyi keret felülvizsgálata, és elkerülhetetlenné a pótlólagos források rendelése azokhoz a kezdeményezésekhez, amelyeket nem lehetett előre látni a jelenlegi keret elfogadásakor.  – fogalmazott Herczog Edit képviselő.

 

Az Unió pénzügyi döntéshozóinak kötelessége gondoskodnia a céljai eléréséhez és politikái megvalósításához szükséges eszközökről, figyelembe véve a Lisszaboni Szerződés által kitűzött új cselekvési területeket, többek közt a külső fellépés, a sport, az űrkutatás, az éghajlatváltozás, az energiapolitika, az idegenforgalom és a polgári védelem területét.

 

Az EU döntéshozó szerveinek szem előtt kell tartania az uniós költségvetés lényegét. A központi költségvetés gyűjti össze ugyanis a tagállami, regionális és helyi szinten szétszórt pénzügyi forrásokat, lehetővé téve ezzel az európai léptékű szolidaritás és hatékonyság megnyilvánulását, csakúgy, mint az Unió gazdasági növekedését serkentő, hosszú távú beruházásokat.

 

Meg kell tenni a szükséges lépést ahhoz, hogy pótlólagos források álljanak rendelkezésre az Európai Külügyi Szolgálat és más, a Lisszaboni Szerződéshez kapcsolódó prioritások számára  – figyelmeztetett Herczog. A képviselő szerint különösen fontos, hogy forrásokat biztosítsunk az 1a.  Versenyképesség a növekedésért és foglalkoztatásért  költségvetési fejezetbe tartozó kezdeményezések számára, hiszen csak ezek révén teljesítheti az Unió kötelezettségvállalásait, és felelhet meg a polgárok elvárásainak.