Mire figyeljünk üdülési jog, lakáshasználati jog vásárlása során?

Fogyasztóvédelem - 2008-04-21

Mi is az ingatlan időben megosztott használati jogának megszerzésére irányuló szerződés?

Olyan egy vagy több egymással összefüggő szerződés, melyek alapján a fogyasztó az értékesítőtől ellenérték fejében közvetlenül vagy közvetve, legalább hároméves időtartamra jogot szerez egy vagy több ingatlan ismétlődő, meghatározott időtartamú üdülési vagy lakáscélú használatára.

Az értékesítő köteles mindenki számára, aki tájékoztatást kér az ingatlanról, írásbeli tájékoztatót rendelkezésre bocsátani. A szerződést írásba kell foglalni, és egy példányát a fogyasztó részére át kell adni.

 

Általában ilyen szerződés megkötésére termékbemutató keretében kerül sor, anélkül, hogy a fogyasztó nyugodt körülmények között végiggondolná, hogy valóban akar-e 40-50 évre ilyen szerződést kötni. Pontosan ezért, a fogyasztó a szerződés vagy az előszerződés megkötésétől és egy példányának a részére történt átadásától számított tizenöt napon belül indokolás nélkül elállhat a szerződéstől vagy az előszerződéstől.

 

A fogyasztó elállását köteles írásban közölni az értékesítővel, ezen nyilatkozatot az értékesítő szerződésben megjelölt székhelyére, telephelyére vagy egyéb szervezeti egységének kell megküldeni.

 

Gyakran előfordul, hogy azért nem mernek elállni a szerződéstől, mert az értékesítőtől azt az információt kapják, hogy ebben az esetben több százezer forintot kell fizetniük. Ezzel szemben elállás esetén az értékesítő a fogyasztótól csak a szerződéskötésből eredő kárának, így különösen a szerződés elkészítése és fordíttatása költségeinek megtérítését követelheti, feltéve, hogy ezeket a szerződésben megjelölte. Az ingatlan használatáért, az igénybe vett szolgáltatásokért, valamint az ingatlan használatának átengedéséért díjazás nem számítható fel.

 

Szintén előfordul, hogy már ott a helyszínen előleget kell adni, vagy akár a vételár felét is ki kell fizetni, pedig a jogszabály szerint az értékesítő az elállásra nyitva álló határidő lejárta előtt a fogyasztótól fizetést semmilyen jogcímen nem követelhet, és nem fogadhat el.

 

            Fontos tudnunk, hogy ilyen szerződést gazdasági vagy szakmai tevékenysége körében csak az az értékesítő köthet, aki a jogszabályokban előírt feltételeknek megfelel, és akit kérelme alapján a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (Hivatal) által vezetett nyilvántartásba bejegyeztek. Amennyiben szabálytalansággal találkoznak, azt érdemes bejelenteni a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságnak, hiszen ők tudják kezdeményezni az értékesítő tevékenységének felfüggesztését, vagy nyilvántartásból történő törlését a Hivatalnál.

 

Forrás:feosz.hu