Egyedülálló élelmiszerbiztonsági kutatások Egerben

Fogyasztóvédelem - 2007-01-12

Az Eszterházy Károly Főiskolán az Egerfood Regionális Tudásközpontja számolt be a csaknem egymilliárdos költségvetésű többéves kutatási projekt eddigi eredményeiről.

tavaly márciusban indult.

A közelmúlt átcímkézési botrányai is igazolják a főiskola Tudásközpontja által folytatott kutatások aktualitását és azt, hogy nincs messze az idő, amikor a fogyasztók részéről is konkrét igényként fogalmazódik majd meg az élelmiszerek feldolgozási nyomonkövetésének ismerete. Ezt dr. Kiss Attila a Tudásközpont igazgatója úgy fogalmazta meg, hogy egyre inkább a "vasvillától a villáig" történő nyomonkövetés lesz az, ami az élelmiszer-biztonsággal kapcsolatosan komolyabb szerepet kap a jövőben. Az igazgató a Tudásközpont 2006 évi eredményeinek ismertetésénél kiemelte, hogy sikerült megteremteni azokat az alapokat, amelyek a főiskola élelmiszerbiztonsági kutatásait - az észak-magyarországi innovációs bázis szerep mellett - európai szintre emelhetik.

 

Az indulástól eltelt időben három szabadalmat, hét technológiatranszfert és tizenkét újítást vezettek be. Tizenhárom nemzetközi szakfolyóiratban jelentettek meg publikációt a kutatók, és húsz nemzetközi konferencián tartottak előadást. Az életminőséget nagymértékben meghatározó élelmiszerminőség és -biztonságosság garantálásához nélkülözhetetlen, hogy a termék minden egyes tételénél pontosan nyomon tudjuk követni a termőföldtől az asztalig, hogy milyen alapanyagból, milyen gyártási körülmények között jött létre az adott élelmiszer, és minőségét meddig őrzi meg. Ennek köszönhető, hogy egy esetleg bekövetkező technológiai hiba vagy rosszindulatú manipuláció miatt szükséges termékvisszavonás során csak a kifogásolt tételek kerüljenek le a polcról - azok viszont mind.

 

Az ilyen esetek megelőzése céljából 2005. január 1-jétől EU-rendelet kötelezi az élelmiszer-előállítókat arra, hogy nyomonkövetési rendszert üzemeltessenek. Ilyen rendszer kifejlesztésén dolgoznak az Egerfood Regionális Tudásközpont munkatársai is. Az ennek során létrejövő adatbázis széles körű tájékoztatást nyújt a fogyasztóknak az általuk választott élelmiszer összetételére, minőségére és eltarthatóságára vonatkozóan.

 

A nyomonkövetés teljes körű megvalósítása összetett informatikai rendszert igényel. A termék gyártása és forgalmazása során keletkezett adatok a központi szerverre kerülnek, ahol adatbázisba rendezve tárolják azokat. Egy bonyolult, magas szintű adatbiztonságot nyújtó rendszer hozza létre azt az azonosító kódot, amely majd megjelenik a termékeken. E kód interneten, sms-ben vagy WAP-on való beküldésével azonnali tájékoztatást kaphat úgy a kereskedő, mint a vásárló a kód valódiságáról, és a hozzá tartozó termék jellemzőiről, pl. a szavatossági időről.

 

A fogyasztók számára már 2007 első hónapjaiban WAP-on és interneten elérhetővé teszik az általuk vizsgált termékekre vonatkozó általános információkat - a termékcímkéken találhatónál jóval nagyobb részletességgel. Az adatbázis különböző érdeklődési szinteknek megfelelő tájékozódási lehetőséget biztosít a fogyasztóknak pl. a szavatossági időről, az E-kódos összetevők nevéről, szerepéről, allergén anyagok jelenlétéről vagy akár a termőföld speciális tulajdonságairól.

 

A kutatás további részleteiről az érdeklődők a www.ektf.hu/ret címen kaphatnak további tájékoztatást.

(www.edupress.hu)