Vendéglátás: a helyzet egyre rosszabb

Fogyasztóvédelem - 2007-06-29

Az összkifogásolási arány kimondottan aggályos (70 %-os), a legmagasabb 76 %-os az éttermekben, illetve 73 %-os arányban a büfékben, míg a legalacsonyabb 57 %-os az italboltokban volt. Ez az eredménye annak, hogy 2007. első félévében a fogyasztóvédelmi felügyelők régiós szinten folyamatos ellenőrzés sorozatokat tartottak a vendéglátás területén, szükség szerint a társhatóságok bevonásával.

Az ellenőrzések valamennyi üzletköri típusra (melegkonyhás egységek, büfék, italboltok, cukrászdák, fagylaltozók, közétkeztetés) kiterjedtek, s összesen 298 egység került ellenőrzés alá.

 

A gyakorlatban továbbra is a gondatlanság volt a jellemző, de legtöbbször az információ hiányából fakadt a jogsértés elkövetése. A vállalkozások leggyakoribb gyenge pontjai elsősorban a vendégek tájékoztatásához (panaszfórumokról, az üzlet önkiszolgáló jellegéről, a kategóriába sorolásról) és a vagyoni érdekeinek védelméhez (külső és az üzlet belső ártájékoztatáshoz, a mérőeszközök biztosításához vagy hitelességéhez, a vásárlók könyvének kezeléséhez, az anyaghányad biztosításához, az áru minőségéhez és származásának igazolásához) kötődtek. A kategóriába sorolás megtörténtének vizsgálata során is magas volt a kifogásolt üzletek száma.

 

Legsúlyosabb problémaként továbbra is az élelmezés-egészségügyi szabálysértés jelentkezett, amikor is lejárt idejű termékeket használtak fel (a régióban összességében a kereskedelmi vendéglátásban 225 ezer forint értékű lejárt minőség megőrzési idejű termék volt forgalmazásban).

 

Visszatérő probléma volt a tiltott módon történő lefagyasztás, hús, húskészítmények tekintetében (pl. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében egy melegkonyhás vendéglátó egységben 202,1 kg ilyen termékkel találkoztak – csirkemell, csirkemáj, csirkeláb, sertéskaraj, vaddisznó, őz csirkecomb, csirkeszárny) a felügyelők, itt a lefagyasztott jelöletlen és ismeretlen származású élelmiszerek azonnal kivonásra kerültek) jogkövetkezmény 200 ezer forint fogyasztóvédelmi bírság 150 ezer forint minőségvédelmi bírság.

Még mindig jelentős mértékben fordult elő a forgalomba hozandó félkész, illetve készételek hűtőben túltárolása.

 

Továbbra is felmerült a kevesebb méréssel vagy több számolással történő vásárlói megkárosítás, amely több esetben is feltételezi vagy vélelmezi a szándékosságot is. Éttermekben a próbavásárlások eredményeként a vizsgált egységek egyharmadában jogsértést tártak fel.

Előfordult, hogy étterem üzletkörű vendéglátóegységben a kikért 2x0,5 dl vodka a visszamérésnél csak 0,45 és 0,42 dl volt, de egy hajdúhadházi csárdában is az ugyancsak 2x0,4 dl vodkánál hasonló eltéréssel 120 forintos vásárlói megkárosítás volt.

 

A felhasználásra kerülő élelmiszerek minőségének tekintetében (konyhai nyers vagy cukrászati alapanyagok, italok, édességek) a vizsgált üzletekre vetítve minden hatodik egységben előfordultak. A minőségileg kifogásolt, nem biztonságos élelmiszeranyagok legnagyobb mennyiségben és értékben a cukrászdákban fordultak  elő, de az éttermek és büfé üzletkörű vendéglátó egységekben is jelentős volt az ilyen típusú jogsértés. Tiltott módon történő lefagyasztás 12 üzletben, 158 ezer forint értékben fordult elő.

33 üzletben mindösszesen 352 kg élelmianyag esett kifogás alá, ebből 292 kg és 8 liter étel, cukrászati nyersanyag, különböző húsok, valamint 373 db egyéb áruféleség (üdítő, sör, édesség).

 

A cukrászkészítmények vizsgálatakor a vizsgált 82 ezer darab termék 12 %-a 10 000 darab esett kifogás alá.

 

Éttermekben a kalkuláció minden ötödik, az áru származásának bizonylatolása minden hatodik egységben kifogásolva volt.

 

Máriapócsi cukrászdában az ellenőrök 221 adag 72 órán túli lejárt fagylaltot találtak közel 25 ezer forint értékben, ezen túlmenően több kilogramm lejárt minőségmegőrzési idejű, több hónapja lejárt kandírozott gyümölcsöt is tároltak. Ugyanit lejárt hitelesítésű mérőeszközt használtak a csomagoláshoz, valamint egyéb tájékoztatási kötelezettségek is hiányoztak. Jogkövetkezmény 80 ezer forint fogyasztóvédelmi bírság, 150 ezer forint minőségvédelmi bírság.

 

Debreceni  alkalmi vásáron az egyik  büfé eladója pénztárgép, nyugtaadás nélkül végezte az árusítást. Az ártájékoztatás teljes körűen hiányzott, valamennyi forgalomba hozott termék eredetét nem tudták igazolni, közel 50 kg sütnivaló kolbász szabálytalanul lefagyasztva tárolták, a nyersanyagkiszabat hiányzott, hitelesített mérleg nem állt rendelkezésre. Jogkövetkezmény: 400 ezer forint fogyasztóvédelmi bírság.

 

A több hónapos összevont vizsgálatsorozat eredményeként a jogsértést elkövetőkkel szemben mindösszesen 17,5 millió forintnyi bírság kiszabására került sor a régióban, valamit 80 esetben közigazgatási határozat született a jogsértő állapot megszűntetése, a jogszerű állapot kikényszerítése érdekében (kifogásolt élelmiszerek forgalmazásának megtiltása, feltételhez kötések, a hiányosságok megszűntetésére vonatkozó kötelezések).