Vigyázzunk a csodaszerekkel!

Fogyasztóvédelem - 2007-11-05

Egy felmérés szerint a nők életének átlagosan 31, míg a férfiakénak 28 évét keseríti meg a diétázás. Egy másik kutatás szerint minden ötödik európai és amerikai próbálkozott az elmúlt két évben legalább egyszer fogyókúrával, de csak minden harmadik járt sikerrel – írja a Kosár fogyasztói magazin októberi száma.

E két felmérés is bizonyítja, hogy erre az elégedetlenségre milyen hatalmas iparág épül. Se szeri, se száma a tuti biztos diétáknak, fogyasztószereknek.

Nem árt azonban, ha tisztában vagyunk vele: gyakran a különböző fogyasztószerekkel siettetett fogyás közben többet ártunk magunknak, mint használunk.

 

Ráadásul egyre többen interneteznek, természetes, hogy fogyókúrás szereket is egyre inkább a világhálóról rendelünk. Ráadásul a forgalmazók nagy része a különböző netes fórumokon, álnéven regisztrálva, mellékhatások nélküli csodaszerként állítja be a káros készítményeket. A Stiftung Warentest német fogyasztóvédelmi magazin tavaszi tesztjén például 16 szerből 13 igen rosszul szerepelt. Ezek a készítmények – amelyeknek összetevői többnyire receptkötelesek – gyakran álmatlanságot, heves szívdobogást, magas vérnyomást, szívritmuszavarokat, prosztatabántalmakat, függőséget okozhatnak. (Van olyan kapszula, amelyben öt csésze kávénak megfelelő mennyiségű koffeint találtak!) Külön probléma, hogy az alkotórészek felsorolása – ha egyáltalán van ilyen – legtöbbször nem felel meg a valóságnak, így a fogyasztó nem is tudja, mit vesz be – olvasható a Kosár magazinban.