A kiegyensúlyozott EU-orosz viszony a biztonságos gázellátás alapja; Magyarország az ellátásbiztonság növelésének minden eszközét támogatja

Fontos - 2010-09-21
A Magyarországra érkező importgáz 80%-a Oroszországból származik. Nagyrészt az oroszországi importgáz fedezi a lakossági szektor fűtési igényeit, központi szerepet játszik a távfűtésben és kulcsfontosságú a folyamatos ipari termeléshez.

Hazánk ezért különösen érdekelt az európai gázellátás stabilitásában, valamint a beszerzési források és a szállítási útvonalak diverzifikációjában. A gázellátás stabilitása érdekében az Európai Uniónak a külpolitika és az energetika terén egységesen kellene fellépnie Oroszországhoz fűződő kapcsolataiban.

 

    Az egységes uniós fellépés érdekében azoknak a tagállamoknak is rendezniük kell kétoldalú viszonyukat Oroszországgal, amelyek eddig ezt nem tették meg  - mondta Tabajdi Csaba, az MSZP európai parlamenti delegációjának vezetője az EP plenáris ülésén az unió gázellátásának biztonságáról rendezett vitában.

 

 

Magyarország az ellátásbiztonság növelésének minden eszközét támogatja. Szorgalmaztuk a Nabucco vezeték megépítését, amely a szállítási útvonalat és a beszerzési forrásokat egyaránt diverzifikálja, de ugyanígy támogatjuk az alternatív szállítási útvonalat kínáló Déli Áramlatot, és az AGRI gázvezetéket. Európai szempontból ugyanakkor a leginkább gazdaságos megoldást az Ukrajnán keresztül érkező tranzitgáz jelenti. Ezért rendkívül nagy szükség van arra, hogy az Európai Unió közvetítő szerepet vállaljon Oroszország és Ukrajna között, a gázszállítások folyamatos biztosítása érdekében  - hangsúlyozta a szocialista delegációvezető.

 

 

Tabajdi Csaba kiemelte, hogy az európai politikusok sokszor meggondolatlanul beszélnek orosz energiafegyverről, ugyanis Oroszország és az Európai Unió között kölcsönös függőség áll fenn a gázszállítások tekintetében. Európának szüksége van az orosz gázra, Oroszországnak azonban legalább ekkora szüksége van az európai felvevőpiacokra. Kölcsönös függésről van tehát szó, egy olyan stratégiai partnerségi viszonyról, amelyben a biztonság és kiszámíthatóság mindkét fél érdeke.  A Nabucco megépítése önmagában nem teszi Európát függetlenné az orosz gázszállításoktól, de javítja az ellátásbiztonságot és növeli az árversenyt. A Déli Áramlat gázvezeték megépítése is érdekében áll az Európai Uniónak, mivel ezen keresztül biztonságosabbá válhat az orosz-ukrán kapcsolatok által terhelt gázszállítás. Az, hogy a gázellátás biztonságát ne befolyásolják külső tényezők, Oroszország és az Európai Unió közös érdeke  - zárta felszólalását a magyar képviselő.

 

    Kiadó: Magyar Szocialista Párt Európai Parlamenti Delegációja

 

 OS