Az EKB a magyar kormány ellen - Trichet védi az MNB-t

Fontos - 2010-12-15

Az Európai Központi Bank levelet küldött a magyar hatóságoknak, melyben többek közt a Monetáris Tanács jelölésének megváltoztatási szándékát illette kritikával.

Az Európai Központi Bank kifogásolta, hogy Magyarország nem tartja be a nemzeti bank függetlenségének kritériumát több esetben – írja a Dow Jones hírügynökség. Az EKB kijelentette, hogy figyelemmel kíséri a jogalkotási eseményeket Magyarországon.

A magyar kormány csökkeni a Monetáris Tanács tagjainak fizetését, és azt tervezi, hogy megszünteti a jegybank elnökének a jogát, hogy két tagot javasoljon a kamatdöntő tanácsba – jegyzi meg a Dow Jones.

 

A kormány kritikával illette a monetáris politikai döntéshozók kamatemelését, „ez aggodalomra ad okot, mivel a kormány megpróbálja befolyásolni a monetáris politikai döntéshozókat feladatainak ellátásában – közölte az EKB.

 

Az ilyen befolyásolás ellentétes az Európai Unióról szóló szerződéssel, amely azt követeli meg, hogy a kormány tartsa tiszteletben a nemzeti bank függetlenségét – fejtette ki az EKB a Dow értesülése szerint.

 

A Magyar Nemzeti Bank pénzügyi és a személyi függetlensége a jegybank döntéshozó testületében jelenleg is probléma az EKB szerint.

 

A Monetáris Tanács tagjait a Magyar Nemzeti Bank elnöke és a miniszterelnök javasolja, ha a tagok mandátuma lejár. Az érvényben lévő törvény szerint a 4 lejáró tag helyett kettőt a miniszterelnök, és ugyanennyit a jegybank kormányzója javasolhat.

 

A kormány úgy módosítaná a törvényt, hogy az Országgyűlés illetékes bizottsága javasolja a tagokat.

 

A The Wall Street Journal az eseménnyel kapcsolatban azt emeli ki, hogy a kormány már korábban felszólította Simor András t, akit még a szocialista kormány választott meg, hogy mondjon le. A WSJ hozzáteszi: a Monetáris Tanács tagok jelölési mechanizmusának megváltoztatása számos elemző szerint veszélyeztetné a jegybank függetlenségét.

 

A kormány, aki megdöbbentette a piacokat nem-szokványos költségvetési megoldásokkal, hogy segítse a gazdasági növekedést, különadókat vetett ki és megszüntette a magán-nyugdíjpénztári rendszert legutóbb a Magyar Nemzeti Bank kamatemelését illette kritikával, s azt mondta: indokolatlan volt – írja a Reuters.

 

Az MNB 5,5 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot 5,25 százalékról hat hónap kamattartás után, mely minden idők legalacsonyabb kamatkondíciója volt – olvasható a Reutersen. A döntést a középtávú inflációs kockázatokkal indokolták.

 

Közgazdászok szerint nem valószínű, hogy az EKB megakadályozza a magyar kormányt a jegybanktörvény módosításában, mely kétharmados többségben van a parlamentben - írja a hírügynökség.

 

Az Európai Unió nem tudta megakadályozni 2005-ben, hogy a Monetáris Tanácsot bővítse az akkori kormány, ugyanez várható most – mondta Kovács Mátyás , a Raiffeisen Bank közgazdásza a Reutersnek.