Az építőpari vállalkozások nagy többsége 2025-ben is árbevételének és jövedelmezőségének további csökkenésére számít.
Érdemleges pozitív fordulat ágazati szinten csak 2026-tól várható - derül ki a Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) felméréséből.
A 400 vállalkozás megkérdezésével készült kutatásból kiderül: a háború, az állami beruházások elmaradása és a lakosság kivárása miatt a vállalkozások 48 százalékának csökkent és csak 26 százalékának nőtt az árbevétele 2024-ben. Az árbevétel-arányos jövedelmezőség nagy szóródást mutatott: a cégek 52 százaléka 0-5 százalék közötti nyereséget ért el, 41 százalék pedig 5 és 10 százalék közötti profittal zárta a tavalyi évet és csak 7 százaléka a vállalkozásoknak könyvelt el 10 százaléknál magasabb profitmarzsot.
A működést leginkább akadályozó tényezők közül 82 százalék a megrendelések hiányát, 52 százalék a tisztességtelen versenyt jelölte meg, utóbbi arány jelentős növekedés az előző évhez képest. Harmadik helyre a gazdasági szabályozás kiszámíthatatlansága került, 48,1 százalékkal, az inflációt valamint a magas adminisztrációs terheket egyaránt 44,4 százalék említette.
A szűkülő piac ellenére a cégek 63 százalék az alkalmazottak megtartását tervezi és 26 százalék csökkentene létszámot.
A lánctartozás és a késedelmes fizetés továbbra is sújtja a cégeket. Tízből kilenc vállalkozás szembesült az elmúlt fél évben késedelmes fizetéssel. A felmérésben résztvevő cégek 81,5 százalékának volt kintlévősége, ami átlagosan a kiszámlázott árbevétel 11 százalékát érte el 2024 végén.
A lánctartozás mértéke a válaszadók 45 százaléka szerint növekedett partnerei körében, a többieknél nem változott.
A hatékonyság növelése érdekében a szűkülő piaci lehetőségek közepette a válaszadó vállalkozások 60 százaléka tervez digitalizálást a hatékonyság növelésére, főként szervezetátalakítással és a termék vagy szolgáltatásmix változtatásával - közölték a felmérés eredményeit.
A közleményben idézik Koji Lászlót, az ÉVOSZ elnökét, aki szerint az idei év az építőipar számára a megmaradás és az erőgyűjtés éve lesz. Az idei feladatok között az építési értékláncot átívelő hatékonyságnövelést, a magyar építési termékek helyzetbehozását, a digitalizációt, a zöld építést valamint az új ágazati jogszabályoknak való megfelelést jelölte meg.