Brüsszeli Deklaráció egymillió siket európai nevében

Fontos - 2010-11-19
Kósa Ádám siket európai parlamenti képviselő (Fidesz) és a Siketek Európai Uniójának társszervezésében tartott mai konferencián 30 európai állam siket szervezetének képviselője nyilatkozatot fogadott el a nemzeti jelnyelvek védelme és a jelnyelvhasználó közösségek jogainak bővítése és kultúrájuk megóvása érdekében.

A deklaráció többek között felkéri az Európai Unió intézményeit és tagállamainak kormányait az oktatás hozzáférhetővé tételére, a jelnyelvi tolmácsszolgálatok fejlesztésére valamint az EU2020 Stratégiának a foglalkoztatásra és az életkörülmények javítására vonatkozó célkitűzéseinek érvényesítésére.

 

    Az esemény központi témája az európai jelnyelvek törvényi szabályozásának kérdése volt. A rendezvényt Kósa Ádám, aki az Európai Parlament Fogyatékosságügyi Munkacsoportjának elnöke is, meghívására az Európai Bizottság egyik alelnöke, a jogérvényesülésért, alapvető jogokért és uniós állampolgárságért felelős európai biztos, Viviane Reding nyitotta meg. Reding biztos megnyitó beszédében emlékeztetett az Európai Bizottság által a héten kiadott új Európai Fogyatékosügyi Stratégiában kitűzött célok fontosságára, így a fogyatékkal élő emberek életkörülményeinek javítására. A biztos beszédében megerősítette elkötelezettségét a jelnyelv használatának elősegítésében.  Kötelességünk, hogy megvédjük és elősegítsük a jelnyelv használatát  - fogalmazott. Tőkés László EP alelnök felvételről üdvözölte a megjelenteket és jelnyelven kívánt sok sikert a kezdeményezéshez. Bernáth Ildikó miniszteri biztos, a fogyatékosságügyekért felelős magyar kormányzati tisztségviselő beszédében méltatta a közelmúltban elfogadott magyar jelnyelvi és jelnyelv használókra vonatkozó törvény jelentőségét és eredményeit. Bernáth Ildikó emlékeztetett, hogy a magyar jogszabály a maga nemében egyedülálló Európában.

 

A konferencia zárásaként a résztvevők aláírták az Európai Unió tagállamainak címzett, nemzeti jelnyelveiről szóló úgynevezett Brüsszeli Deklarációt. A dokumentum felkéri az Európai Unió intézményeit és tagállamainak kormányait az oktatás hozzáférhetővé tételére, a jelnyelvi tolmácsszolgálatok fejlesztésére, valamint az EU2020 Stratégiának a foglalkoztatásra és az életkörülmények javítására vonatkozó célkitűzéseinek érvényesítésére.

 

A dokumentum megállapítja, hogy a jelnyelvhasználathoz való jog elidegeníthetetlen alapvető emberi jog. A deklaráció kijelenti, hogy a jelnyelv használóinak teljes hozzáférést kell biztosítani az oktatásban és a munkaerőpiacon egyaránt. Ennek elérése érdekében biztosítani kell számukra a döntéshozatali folyamatokban való részvételt. Emellett szükséges a megfelelő jogi szabályozás kialakítása, beleértve a szakmai és szolgáltatási színvonal biztosítását úgy, hogy Európában közel azonos módon, akadályok nélkül érvényesülhessenek a jelnyelveket használók. A nyilatkozat azt is kinyilvánítja, hogy a modern, egyre olcsóbbá váló technológiai eszközök használata mellett a jelnyelvi tolmácsok az információhoz való valódi hozzáférés biztosí

    Kiadó: Magyar Néppárti Képviselőcsoport, Európai Parlament

 OS