A brit és francia repülési tilalom miatt október végéig kényszerült törölni londoni és párizsi járatait a Belavia fehérorosz légitársaság, és közben kedden Lengyelország, Litvánia és Ukrajna is bejelentette, hogy megszünteti a légi összeköttetést Minszkkel, illetve megtiltja a fehérorosz légtér használatát a Ryanair járatával történt két nappal ezelőtti incidens miatt.
A Belavia azután közölte, hogy törli október végéig a londoni és párizsi járatait, hogy a brit kormány felfüggesztette a Belavia nagy-britanniai működési engedélyét, és intézkedett arról is, hogy a brit légitársaságok ne használják Fehéroroszország légterét, illetve hasonló intézkedéseket hozott kedden a Air France francia légitársaság is.Krzysztof Moczulski, a LOT lengyel állami légitársaság szóvivője is közölte kedden, hogy felfüggesztették minszki járataikat, és alternatív útvonalakat jelölnek meg az eddig a fehérorosz légtérben közlekedő gépek számára.
Az ugyancsak uniós tagország Litvánia is bejelentette, hogy megtiltotta azoknak a repülőgépeknek a fogadását és indítását, amelyek áthaladnának a fehérorosz légtéren. A tilalom kivétel nélkül minden légi fuvarozóra vonatkozik. Mint Marius Skuodis litván hírközlési és közlekedési miniszter megjegyezte, a tilalom 26 útvonalon mintegy 180 járatot érint, főként a déli irányba. Mint kifejtette, az intézkedés nem jelenti a járatok törlését: a légitársaságoknak más útvonalat kell választaniuk. A miniszter szerint ez komoly kihívást jelent majd a légi fuvarozóknak, különösen annak fényében, hogy a világjárvány miatt rossz idők járnak a légi közlekedésben.
Ukrajna szerdától állítja le a légi forgalmat Fehéroroszországgal - közölte kedden Denisz Smihal ukrán miniszterelnök a Telegram üzenetküldő portálon. Hozzátette, hogy a kormány rendkívüli ülésén utasította az infrastrukturális minisztériumot, az állami légiközlekedési hatóságot és az Ukraeroruh állami vállalatot, hogy tegyék meg az ehhez szükséges intézkedéseket. Bejelentette, hogy ezen felül az ukrán légitársaságoknak és repülőgépeknek tilos repülniükFehéroroszország légterében. "Az állami határszolgálat utasítást kapott a Fehéroroszországból érkező vagy oda utazni kívánó utasok regisztrációjának leállítására is a repülőtereken. A Ryanair járatának minszki kényszerleszállításával kialakult helyzet sérti a nemzetközi polgári repülésről szóló egyezményt. Kormányunk döntése a járatok és az utasok biztonságának szavatolására irányul - hangsúlyozta a miniszterelnök.
Az Európai Unió hétfői csúcstalálkozóján született az a döntés, hogy a szervezet megtiltja a fehérorosz légitársaságok járatainak az uniós repülőterek, valamint a társaság repülőgépeinek az Európai Unió területe feletti légtér használatát. Az unió egyben azt ajánlotta az európai fuvarozóknak, hogy gépeik ne használják a fehérorosz légteret.
Az ügy előzménye, hogy vasárnap a fehérorosz hatóságok pokolgépes fenyegetésre hivatkozva leszállásra kényszerítették Minszkben a Ryanair ír légitársaság Athénból Vilniusba tartó járatát. Az akcióban részt vett a fehérorosz légierő egyik MiG-29-es vadászgépe is, amely a minszki repülőtérre kísérte a Boeing-737-est. A Ryanair járatán utazott Raman Prataszevics, a fehérorosz kormány által szélsőségesnek nyilvánított NEXTA Telegram-csatorna volt főszerkesztője is, akit a minszki leszállás után őrizetbe vettek. A leszállás és a repülőgép ellenőrzése után a bombáról szóló információ nem igazolódott. A fehéroroszországi Nyomozó Bizottság büntetőeljárást indított a robbantásról szóló, tudatosan hamis jelentések miatt.