Éles politikai és médiaharcokat jósolnak hétfőn a lengyel kommentátorok az elnökválasztás második fordulója előtt, miután az első forduló vasárnap este közölt exit poll-eredményei szerint Andrzej Duda, a fő ellenzéki párt, a nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) jelöltje megelőzte a hivatalban levő elnököt, Bronislaw Komorowskit.
Szenzációnak minősíti a váratlan választási eredményt Andrzej Stankiewicz, a Rzeczpospolita című jobbközép napilap kommentátora. Az alacsony részvételi arányra utalva úgy véli, hogy a második forduló kimenetele nyitott, de a „politikai háború” elkerülhetetlen. Duda és a harmadik helyezett, a független Pawel Kukiz sikere arra vall, hogy a szavazók többsége „negatív véleményt formált Komorowski elnökségéről és a Polgári Platform (PO) kormányzásáról”. Idézi a lengyel elnök egyik meg nem nevezett munkatársát, aki szerint Komorowski „a PO nyolcéves kormányzásáért fizetett és azért is, hogy fegyelmezetten aláírt minden, a kormány által továbbított népszerűtlen törvényt”.
A DoRzeczy című konzervatív hetilap főszerkesztője, Pawel Lisicki Kukiz sikerének titkát próbálja megfejteni. Rámutat: a volt rockzenészt nehéz ideológia kategóriák szerint besorolni. Egyetlen következetes politikai követelése az egymandátumos választási körzetek beiktatása a választási rendszerbe. "Furcsa keverékként” jellemzi Kukiz politikai profilját. „Egyfelől a hagyományról, a lengyel hazafiságról beszél” – mutat rá -, „másfelől viszont az iskolai hittanoktatás megszüntetését szorgalmazza”. Népszerűségét nem politikai nézetei növelték, hanem inkább az, hogy nem hivatásos politikus. A választókban azt a reményt ébreszti, hogy a lengyel politikai élet „nemcsak a PiS és a PO rituális háborúskodásából áll, melyben minden kijelentés fájdalmasan előrelátható” – értékeli Lisicki.
A WSieci című konzervatív hetilap hírportálja, a wpolityce.pl Lukasz Warzecha véleménycikkét közli, aki úgy látja: Duda és Kukiz becslések szerinti sikere akkor is „az eddigi rendszerben bekövetkezett törésekre” világítana rá, ha az első forduló végeredményeként Duda mégis második lenne. A második fordulóban „a bizonyára nem rendszerellenes, de valódi váltást jelentő” Dudának esélye van megszerezni a Kukizra vasárnap leadott protesztszavazatokat is - véli. Ugyanakkor úgy látja, hogy a második fordulót megelőző két hét alatt „legalább nyolc éve nem látott politikai- és médiamészárlás” várható Lengyelországban, emiatt Duda végső győzelme nem a fejlemények legvalószínűbb változata, azonban a "szinte lehetetlen" kategóriából átkerült az "egyáltalán nem kizárhatóba".
„Lengyelország felelőtlen és nem kompetens emberek kezébe kerülhet” – figyelmeztetett Adam Michnik, a Gazeta Wyborcza című baloldali liberális napilap főszerkesztője. A PiS 2005-2007-es kormányzását „a titkosszolgálat mindenható uralma” jellemezte - írja -, és jelenleg „lehetséges, hogy visszatérnek azok az idők”. Kukiz sikerét úgy értelmezi, hogy sok lengyel „a demokratikus rendszert a rockkoncertek közönségének tömegévé akarja változtatni”. Michnik szerint a második választási forduló előtt a lehető „legfeketébb forgatókönyv” az, ha Duda és Kukiz koalícióra lép a jelenlegi rendszerrel szemben, és eluralkodik „az abszurdum és az uszítás hatalma”.
Kár lenne Lengyelországért, ha ilyen komor jövő várna rá” – zárja le eszmefuttatását. A Newsweek című baloldali liberális hetilap főszerkesztője, Tomasz Lis úgy véli, a választási eredmény szempontjából kulcsfontosságú volt az alacsony részvételi arány. Komorowski kampányának hiányosságait elemezve úgy véli, hogy a lengyelek nem érzékeltek benne „szenvedélyt, eltökéltséget és győzelembe vetett hitet”. Véleménye szerint a második fordulóban Kukiz választói nem fognak Komorowskira szavazni, mert „radikális változást” akarnak.