- Az idén mindenképpen recesszió várható az euróövezetben, és jövőre sem vehető biztosra, hogy beindul a gazdasági növekedés - közölte a szerdán Londonban ismertetett átfogó térségi elemzésében a Standard & Poor′s, amely szerint még két év múlva is 11 százalék felett lesz az átlagos munkanélküliségi ráta a valutauniós gazdaságokban.
A nemzetközi hitelminősítő szuverén adósságpiaci elemzőstábja által összeállított 12 oldalas áttekintés szerint az euróövezeti adósságválság 2008 óta komoly és széleskörű adósminőség-romlást okozott a nagy valutauniós tagállamok esetében is, jelezve az euróövezeti gazdaság általános gyengeségét.
Az S&P londoni elemzőinek szerdán ismertetett új prognózisa szerint a cég az euróövezetben átlagosan 0,8 százalékos gazdasági visszaesést vár az idei év egészében. A Standard & Poor′s jövőre sem számít jelentősebb növekedésre, sőt elemzői nem bizonyosak abban, hogy lesz-e egyáltalán bármilyen mértékű gazdasági bővülés 2013-ban a valutaunióban - áll a cég szerdai helyzetértékelésében.
A hitelminősítő közölte: saját prognózisa szerint 2012 egészében átlagosan 11,7 százalék lesz a munkanélküliek aránya az euróövezetben. A cég azzal számol, hogy a munkanélküliség hasonló szinten marad "legalább 2014-ig".
Más nagy londoni elemzőházak is recessziót jósolnak az idei évre az euróövezetben, jövőre azonban valószínűsítenek valamelyes növekedést.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb gazdaságelemző csoportja - novemberre szóló, Londonban már hozzáférhetővé tett havi globális prognózisában közölte, hogy 2012 egészére 0,4 százalékos GDP-mínuszt vár az euróövezetben. A cég új előrejelzése szerint az euróövezeti perifériában jövőre is folytatódik a recesszió, ám a központi eurógazdaságok várhatóan már mutatnak valamennyi erőt. Ennek alapján az EIU 2013-ra 0,4 százalékos átlagos GDP-növekedésre számít az euróövezetben.
Szerdai elemzésében a Standard & Poor′s hangsúlyozza azt a véleményét, hogy az euróövezeti válság alaposan kikezdte még a nagy eurógazdaságok adósminőségét is.
Ennek illusztrálására a cég kimutatta, hogy az euróövezeti kereskedelmi és szuverén adósok 2012 első háromnegyedében összesen 784 milliárd dollárnak megfelelő névértékben vittek új kötvényt a piacra - ez a legnagyobb első háromnegyedévi kibocsátási érték 2009 óta -, és ebből az S&P 604 milliárd dollárnyit (77 százalék) látott el befektetési ajánlású osztályzattal, 57 milliárd dollárnyi (7 százaléknyi) új euróövezeti kötvényt pedig a befektetésre már nem ajánlott kategóriákba sorolt.
Ez a megoszlás ugyanakkor belső szerkezetét tekintve markánsan gyengülő adósprofilt jelez, tükrözve az euróövezeti térség hitelképességének általános hanyatlását - áll az elemzésben.
A kimutatás szerint ugyanis a befektetési ajánlású osztályzattal ellátott 604 milliárd dollárnyi idei euróövezeti kötvényállományon belül a Standard & Poor′s - névérték alapján számítva - mindössze 25 százaléknyit sorolt be a lehetséges legjobb, "AAA", illetve az ennél csak egy fokkal gyengébb, még mindig igen magasan elsőrendű "AA" osztályzati sávba, 48 százalék az elsőrendű kategória alapfokának tekintett "A" kategóriába, 27 százalék pedig a gyenge, még épphogy befektetési ajánlásúnak számító "BBB" sávba került.
Összehasonlításként a Standard & Poor′s kimutatta, hogy a pénzügyi válság elhatalmasodása előtti utolsó teljes évben, 2007-ben piacra került 811 milliárd dollárnyi összértékű euróövezeti kötvény 51 százaléka kapott "AAA" vagy "AA" kategóriájú besorolást a cégtől, 37 százalék került az "A" sávba, és csak 11 százalékra adott az S&P "BBB" kockázati osztályzatot