Tüntetést szerveznek a pedagógusnapra, június 5-re a szféra dolgozói a Nemzeti Erőforrás Minisztérium épülete elé - olvasható az echotv.hu-n. A demonstráció célja, hogy rávegyék a kormányzatot, tárgyaljon velük a közoktatás változásairól - jelentette be Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke május 23-án. Az oktatási államtitkárság érdekesnek nevezte, hogy az elmúlt nyolc év megszorításai, például a 13. havi bér megszüntetése ellen nem hoztak létre sztrájkbizottságot a pedagógusok.
A közoktatásban érintett szakszervezetek által létrehozott ágazati sztrájkelőkészítő bizottság sajtótájékoztatóján az érdekképviseleti vezető elmondta: a miniszterelnöknek május 4-én írtak levelet, május 19-én pedig azt a választ kapták, hogy a kormányfő azért nem egyeztet velük a közoktatási kérdésekben, mert most zajlik a szociális konzultáció, amely ezzel a témával is foglalkozik.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium oktatásért felelős államtitkársága a közoktatási szakszervezetek pedagógusnapra időzített tüntetésének bejelentésére reagálva az MTI-vel május 23-án azt közölte: az új közoktatási törvénnyel kapcsolatban a jövőben is minden, jogszabályban rögzített egyeztetési kötelezettségnek eleget tesz. A közleményben azt írták, a közoktatás átalakításáról szóló koncepcióról - annak ellenére, hogy erre semmilyen jogszabály nem kötelezi az államtitkárságot - több alkalommal konzultáltak a szakmai és érdekvédelmi képviseletekkel, továbbá a tervezett intézkedések egy részéről az intézményvezetők véleményét is kikérték. Kitértek arra, hogy a közoktatási törvény 2010. december 3-án nyilvánosságra hozott koncepciójáról minden pedagógus és szervezet véleményt mondhatott; 560 észrevétel érkezett több mint ötezer oldal terjedelemben. Ezeket az államtitkárság feldolgozta, és a megfontolásra érdemes szakmai érvek többségét beépítette koncepciójába. Felidézték, hogy a Közoktatás-politikai Tanáccsal május 3-án harmadik alkalommal folytattak hosszú egyeztetést - olvasható az MTI híre nyomán a nepszava.hu-n. E testületnek a szakszervezetek is tagjai: a legutóbbi ülésen a sztrájkbizottság létrehozói és a kilátásba helyezett demonstráció szervezői is részt vettek.
Az oktatási államtitkárság szerint érdekes, hogy az elmúlt nyolc évben a pedagógusok érdekvédelmi szervezetei nem hoztak létre sztrájkbizottságot és nem szerveztek közös demonstrációt. Például akkor sem, amikor 163 iskolára került lakat, amikor több mint tízezer pedagógust bocsátottak el, amikor elvonták a pedagógusok 13. havi fizetését, de a közoktatás támogatásának százmilliárd forintos megkurtítása ellen sem tiltakoztak.
Ha a tüntetés nem hoz eredményt, szeptembertől általános pedagógussztrájkot hirdet a korábban sztrájkelőkészítő bizottságot alakító öt szakmai szervezet (Pedagógusok Szakszervezete, Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet és az Oktatási
Vezetők Szakszervezete).
(Forrás: MTI, echotv.hu, nepszava.hu)