Válság előtti szinten a GKI konjunktúra indexe

Fontos - 2010-05-29

Májusban folytatódott a GKI konjunktúraindex (szezonális hatásoktól megtisztított) értékének egy éve tartó emelkedése. A GKI Gazdaságkutató Zrt. (www.gki.hu) által - az Európai Unió támogatásával - készített felmérés szerint különösen a fogyasztói bizalmi index ugrott meg, de az üzleti bizalmi index értéke is meghaladta a válság előtti utolsó "békehónap", 2008 szeptemberének szintjét.

Az üzleti szférán belül az ipari és építőipari várakozások javultak, a kereskedelmi és szolgáltató cégeké viszont romlott áprilishoz képest. Az iparban az áprilisi megtorpanás után folytatódott az immár egy éve tartó markáns javulás. Májusban lényegesen kedvezőbb lett a rendelésállomány (ezen belül az export) megítélése, a termelési kilátásoké azonban nem változott áprilishoz képest. Ez utóbbi ellenére a termelési kilátások javulására számítók immár a kisvállalatok körében is többen voltak a romlást várókénál, bár e méretkategória a legkevésbé optimista. Az építőipari bizalmi index értéke áprilishoz hasonlóan májusban is emelkedett. Javult az előző három hónap termelési színvonalának, illetve kissé a rendelésállományoknak a megítélése. A kereskedelmi bizalmi index 2010 első négy hónapjában határozottan emelkedett, májusban azonban enyhén visszaesett. Az eladási pozíció és a rendelések megítélése romlott, miközben a készletek nagyságát kisebbnek érezték, mint áprilisban. A szolgáltatói bizalmi index tavaly november és idén március között lényegében stagnált, áprilisban számottevően nőtt, majd májusban jelentősen visszaesett. Ez utóbbi a közeljövőre vonatkozó forgalmi várakozásokra és az üzletmenet megítélésére egyaránt igaz.

 

A foglalkoztatási szándék a szolgáltatások kivételével - ahol jelentős romlás következett be - minden ágazatban javult, az iparban a létszámbővítést tervezők aránya már kissé meghaladta a csökkentésen gondolkodókét is. Lényegesen csökkent a lakosság munkanélküliségtől való félelme.

 

Az iparban és a kereskedelemben továbbra is az eladási árak emelkedésére számítanak a válaszolók, de ennek mértéke és köre mérséklődött. Az építőiparban viszont az árcsökkentésre számító cégek aránya változatlanul jelentősen, a szolgáltatóknál kissé meghaladja az áremelésre készülőkét. Érezhetően mérséklődött a fogyasztók inflációs várakozása.

 

A magyar gazdaság kilátásainak megítélése a szolgáltató cégek kivételével az üzleti szférában és a fogyasztók körében is tovább javult, az iparban és a kereskedelemben a javulásra számítók aránya már a romlást valószínűsítőkét is meghaladta.

 

A GKI fogyasztói bizalmi index májusban - a parlamenti választásokat követően - látványosan tovább emelkedett. Miközben a lakosság saját pénzügyi helyzetére vonatkozó várakozása jelentősen javult, a megtakarítási képességé csak kissé, s lényegében nem változott a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek jelenlegi vásárlási lehetőségének megítélése (a jövőre vonatkozóan viszont erőteljesen javult).