Tovább gyorsult az ipari drágulás júniusban: 6,9 százalékkal nőttek a termelői árak az előző havi 5,5 százalékot követően. A KSH friss statisztikájából az is kiderült, hogy ezt elsősorban a belföldi értékesítés árainak emelkedése okozta, ami 9,2 százalékos volt éves alapon. Az exportárak 4,7 százalékkal haladták meg a 2009. augusztusit. Az év első hónapjait még árcsökkenés jellemezte, de ebben az előző évi magas bázisnak is volt szerepe (akkor a gyenge forintárfolyam volt a drágulás forrása).
Nem kizárólag technikai hatásokról van azonban szó a termelői árakban, a felfutó kereslet is nyitott némi mozgásteret a termelők számára, hogy költségeik egy részét a vevőkre hárítsák. Márpedig a költségeik a válság lecsengését követően újra szárnyaló nyersanyagáraknak köszönhetően folyamatosan emelkednek. A szinte minden szektorban fontos kőolaj ára a 2009. elejihez viszonyítva közel megkétszereződött, igaz, jelenleg újra csökkenőban van.
Az amúgy is növekvő inflációs gondok közepette nem jött jól a fordulat, bár a fogyasztói árakra csak áttételes hatással van a jelenség. Az EU átlagában is gyorsulóban van a termelőiár-növekedés. Egyelőre csak a májusi adat áll rendelkezésre az Eurostatnál, de már az is 3,9 százalékos emelkedést tükröz, tavaly szeptember óta tart a drágulás gyorsulása.