Az ezüst kereslete nőhet, kínálata csökkenhet 2016-ban

Gazdaság - 2016-03-13

 Az alacsony árakat kihasználva az idén is sokan vehetnek ezüstöt, igényeiket azonban a meglévő készletekből elégíthetik ki leginkább, a kínálat ugyanis csökkenhet amiatt, hogy a mostani árszinten a kitermelés nem eléggé kifizetődő a bányászati cégeknek.

Az ipar hagyományosan a szürke nemesfém legnagyobb vásárlója, 2015-ben például a fizikai ezüstvételek mintegy 54 százalékát az ipari felhasználók teljesítették.

Különösen a napelemekbe építhetnek be több ezüstöt az idén, a felhasznált mennyiség meghaladhatja a 2011. évi 75,8 millió unciás (1 uncia=31,1035 gramm) eddigi rekordot, miután az előrejelzések szerint a napelem-rendszerek üzembe helyezése két számjeggyel növekedhet 2016-ban. A napelemgyártók ezüstkereslete az ipar igényeinek több mint 13 százalékát teheti ki 2016-ban, ez 1,4 százalékponttal magasabb az egy évtizeddel korábbinál.

Még jobban, több mint 25 százalékkal megugorhat az etilénoxid-gyártók ezüst katalizátor kereslete az idén az előző évhez képest, amely így már elérheti a 10 millió unciát. Az etilén-oxidot a műanyaggyártásban, az oldó-, mosó-, és tisztítószereknél, valamint a sebtisztítók előállításánál használják. Ezüstfelhasználásuk tavaly 40 százaléknál is jobban nőtt 2014-hez képest.

  Az ezüstékszerek gyártása a tavalyi enyhébb csökkenést követően 2016-ban 5 százalékkal nőhet. Annak ellenére, hogy az ezüstékszerek mintegy 16 százalékát megvásárló kínaiak az idén várhatóan kevesebb ezüstből készített ékszert vásárolnak majd, az ez által okozott kiesést más országok növekvő kereslete ellensúlyozhatja.

    Az ezüstérme-kereslet a tavalyi 130 millió unciás rekordot követően is jelentősen növekedhet, elsősorban amiatt, hogy a befektetők kihasználják az év elején viszonylag alacsony nemesfémárakat, s a piaci turbulenciák miatt felértékelődik a menedékeszközök, köztük a fizikai ezüst jelentősége. Tavaly az érmék tették ki a teljes fizikai ezüstkereslet 12 százalékát.

    A növekvő kereslettel szemben az ezüstkínálat csökkenhet 2016-ban, a bányakitermelés például 5 százalékkal eshet vissza. Arra, hogy a kínálat elmarad az előző évitől, 2002 óta nem volt példa. Az alacsony árak miatt most az ezüsttermelőknek nem kifizetődő a meglévő kapacitásaikat bővíteni. Számos elemző várakozásai szerint a világ ezüstbányászata egészen 2019-ig csökkenhet.