Gazdasági bűnözés       

Gazdaság - 2009-12-02

Sokkoló méreteket öltött a korrupció Magyarországon – áll a PricewaterhouseCoopers legfrissebb felmérésében. Az üzleti életben ugyanis ez a leggyakoribb visszaélésfajta, amely 81 százalékos előfordulási aránya jócskán meghaladja a közép-európai és a világátlagot is. Az elmúlt 12 hónapban minden harmadik céget ért számszerűsíthető veszteség gazdasági bűncselekmény miatt.

„A megkérdezett cégek fele arról számolt be, hogy a gazdasági bűnözés számlájára írható pénzügyi veszteségük tavaly átlagosan 18 millió forintra rúgott, míg 13 százalékuk esetében ez az összeg a 180 millió forintot is meghaladta. A magyar cégvezetők túlnyomó többsége ennek ellenére továbbra sem tartja valószínűnek, hogy az elkövetkezendő egy évben gazdasági bűncselekmény áldozatává válik. A múltban tapasztalt adatok fényében azonban ez az optimista vélekedés teljesen érthetetlen” – vélekedik Fekete Miklós, a PwC cégtársa.

 

 A munkahely elvesztése miatti félelem (43 százalék) és az a vélelem, hogy a versenytársak megvesztegetéssel igyekeznek megbízásokat elnyerni (Magyarországon ez az arány 43 százalék, szemben a regionális 30 százalékos átlaggal) abba az irányba hatnak, hogy a vállalatok úgy érzik, hogy ebben a gazdasági légkörben csak csalással lehet érvényesülni.

 

 A feltárt visszaélések több mint kétharmadát (69 százalék) a cégek saját munkatársai követték el, szemben a közép-kelet-európai régióban tapasztalt 39 százalékkal, és a világszerte tapasztalt 53 százalékkal. A megkérdezettek 86 százaléka mondta azt, hogy az emberek hajlamosak maguk is csalást elkövetni, ha úgy gondolják, hogy mások is ezt teszik – ami azt jelzi, hogy az emberek gondolkodásmódjával igen komoly problémák vannak. A visszaélési esetek 31 százaléka mögött külső elkövetők álltak, jellemzően maguk a vásárlók (60 százalék), továbbá termékértékesítési képviselők/közvetítők (40 százalék).

(Mai Piac)