Gyorsult a brit gazdaság növekedése a második negyedévben

Gazdaság - 2016-07-27

- Gyorsult az idei második negyedévben a brit gazdaság növekedése az EU-tagságról júniusban tartott népszavazás előtti bizonytalanságok ellenére.  A brit statisztikai hivatal (ONS) szerdán ismertetett előzetes becslése szerint Nagy-Britanniában - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaságban - a hazai össztermék (GDP) a júniussal végződött három hónapban 0,6 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest.

Az idei első negyedévben 0,4 százalékos negyedéves összevetésű növekedést mértek Nagy-Britanniában.

    Az ONS előzetes számításai szerint a brit GDP-érték a második negyedévben 2,2 százalékkal volt magasabb, mint 2015 azonos időszakában, az előző negyedévi 2,1 százalék után.

    Az idei második negyedévi GDP-növekedés jobb a várakozásoknál. A Bank of England - a brit jegybank - előrejelzésében 0,5 százalékos negyedéves összevetésű növekedés szerepelt arra az időszakra, és hasonló ütemű GDP-bővülést valószínűsített az előzetes elemzői konszenzus is.

    Az ONS szerdán ismertetett becslésében hangsúlyozta, hogy a brit hazai össztermék a második negyedévben reálértéken már 7,7 százalékkal meghaladta a globális pénzügyi válság és az azt követő recesszió előtt, 2008 első negyedében mért legutóbbi csúcsot. A statisztikai hivatal számításai szerint az akkori csúcsszint és a 2009 második negyedévében elért recessziós mélypont között 6,3 százalékkal zuhant a brit GDP-érték.

    Joe Grice, az ONS főközgazdásza az előzetes második negyedévi becslést ismertető szerdai sajtótájékoztatóján kijelentette: az adatok alapján korlátozott növekedési hatásai voltak az EU-népszavazást megelőző bizonytalanságnak. Grice szerint a statisztikai hivatal felméréseibe bevont gazdasági szereplők közül nagyon kevesen nyilatkoztak úgy, hogy a referendum előtti bizonytalanságok negatívan hatottak vállalkozásaik üzleti tevékenységére.

    A brit gazdaság további teljesítményét azonban erősen megkérdőjelezik a népszavazás óta nyilvánosságra került aktivitási mérőszámok, mindenekelőtt az előzetes júliusi összágazati beszerzésimenedzser-index (BMI), amely a globális pénzügyi válság mélypontja óta nem tapasztalt ütemben zuhant.

    Az IHS Markit pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő CIPS intézet minap ismertetett közös felmérése szerint a júliusról eddig rendelkezésre álló adatok alapján ez az átfogó aktivitási mérőszám 47,7-re esett a júniusban mért 52,4-ről.

    Ez 87 havi mélypont: a brit feldolgozóipari és szolgáltatási szektor kompozit BMI-indexe 2009 áprilisa, a globális pénzügyi válság mélypontja óta nem volt ilyen alacsony.

    Az 50 alatti BMI-indexek a vizsgált szektorok teljesítményének csökkenését jelzik.

    Scott Bowman, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics brit gazdasági ügyekkel foglalkozó vezető közgazdásza a második negyedévre szóló GDP-növekedési becslés szerdai ismertetése utáni elemzésében azt valószínűsítette, hogy a brit gazdaság növekedése az idei második fél évben leáll, bár teljes körű recesszió nem várható. A Capital Economics elemzője szerint a Bank of England monetáris tanácsa a jövő héten esedékes kamatdöntő ülésen kamatcsökkentést jelent be.

    Erre Mark Carney, a Bank of England kormányzója is utalt. Nem sokkal a júniusi EU-népszavazás után - amelyen a választók többsége a kilépésre voksolt - Carney kijelentette, hogy még a nyáron monetáris enyhítésre lehet szükség, mivel a brit reálgazdaságban a referendum hatására "poszttraumatikusstressz-tünetegyüttes" jelei mutatkoznak.

    A londoni elemzői konszenzus azt valószínűsíti, hogy a Bank of England még az idén zéróra csökkenti alapkamatát a jelenlegi, 2009 március óta érvényes 0,50 százalékos történelmi mélypontról.