Idén már több a vendég a hazai szállodákban

Gazdaság - 2011-05-10

Az év első három hónapjában a kereskedelmi szálláshelyeken a vendégek és a vendégéjszakák száma egyaránt 6 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva, a szálláshelyek árbevétele folyó áron 7 százalékkal nőtt.

A forgalom 86 százalékát képviselő szállodák vendégforgalma mindhárom hónapban élénkült, melyben a négycsillagos, illetve a wellness-szállodák vendégforgalma volt meghatározó (mind a külföldiek, mind a belföldiek esetében

A belföldi vendégek száma összességében 5 százalékkal nőtt, a külföldi vendégek - áll a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb gyorsjelentésében.

 

A vizsgált időszakban 537 ezer külföldi vendég 1 millió 404 ezer vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken; a vendégek és az éjszakák száma egyaránt nőtt (8; illetve 7 százalékkal). A külföldivendég-forgalom szerkezete továbbra is átalakulóban van. A legjelentősebb küldő országok közül – Olaszországból, Romániából és Franciaországból – érkező vendégek éjszakáinak száma csökkent, miközben Németországból, Ausztriából, az Egyesült Királyságból, Oroszországból, Csehországból és az Amerikai Egyesült Államokból érkezők esetében nőtt.

 

A külföldivendég-forgalom jelentős részét realizáló szállodákban, a négycsillagos kategóriában jelentős növekedést jelentettek a szálláshelyek, a vendégek száma 8, a vendégéjszakáké 7 százalékkal bővült. A többi kategóriában eltérően alakult a vendégforgalom, az öt- és egycsillagos egységekben kevesebb, míg a kétcsillagos szállókban több éjszakát töltöttek el a külföldiek 2010 azonos időszakához viszonyítva.

 

A külföldi vendégek számának emelkedése – a balatoni, a közép- és a dél-dunántúli régiók kivételével – mindegyik turisztikai régióban megfigyelhető volt.

 

2011 első negyedévében a főváros szállodáiba érkező külföldi vendégek és az általuk eltöltött éjszakák száma 6, illetve 4 százalékkal nőtt az előző

év azonos időszakához képest. Ez a növekedés azonban 4, illetve 3 százalékponttal elmaradt a tavalyi évben regisztrált fellendüléstől. Az érkező vendégek fogadására kijelölt konferenciaszállodák – négy-, illetve ötcsillagos egységek – külföldi vendégeinek száma nyolcszorosára, az általuk eltöltött éjszakák száma pedig több mint tízszeresére emelkedett.

 

Az első negyedévben a kereskedelmi szálláshelyeken 677 ezer belföldi vendég 1 millió 527 ezer vendégéjszakát töltött el, a vendégek és a vendégéjszakák száma egyaránt emelkedett (5 százalékkal) az egy évvel korábbi időszakhoz mérten. A belföldivendég-forgalom 80 százalékát fogadó szállodákban 9,5 százalékos növekedés figyelhető meg mind a vendégek, mind az éjszakák számában. A vendégek körében szintén közkedvelt panzióknál az év eleji alacsony vendégforgalomnak köszönhetően a vendégéjszakák száma 19 százalékkal csökkent, a belföldivendég-szám visszaesése a kilenc turisztikai régióból kettőt érintett.

 

A Balatonon eltöltött éjszakák száma 2011 első negyedévében a külföldi vendégek esetében 3 százalékkal visszaesett, míg a belföldieknél 8 százalékkal emelkedett. A népszerű gyógy-, illetve wellness-szállodák látogatottsága kedvezőtlen képet mutatott az év első három hónapjában. A megfigyelt időszakban a balatoni gyógyszállodák vendégforgalma

– főként a külföldivendég-éjszakák csökkenésének köszönhetően – 17 százalékkal romlott, a wellness-szállodákban – a kapacitásnövekedés ellenére – 7 százalékkal mérséklődött az éjszakák száma az elmúlt évihez viszonyítva.

 

Budapesten mind a belföldi, mind a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma nőtt, összességében 4 százalékkal. 2011 első negyedévében a szállodák szobakihasználtsága átlagosan 36 százalékos volt, ezen belül az ötcsillagos szállodák működtek a legmagasabb, 51 százalékos szobakihasználtsági aránnyal; a négycsillagos házak 41 százalékos foglaltságot értek el.

 

A szállodai foglaltság összességében 1,3 százalékponttal volt magasabb, mint egy évvel korábban. A gyógyszállodák szobáinak igénybevétele is átlagon felüli volt:48 százalék. A magasabb igényeket kielégítő, saját magukat kastélyszállodaként azonosító házak az átlagosnál alacsonyabb, 24 százalékos kihasználtsággal működtek