A magyar kormány javaslatra öt ország területére kiterjedő rezervátum létrehozására írt alá szándéknyilatkozatot három EU-tagállam (Ausztria, Szlovénia és Magyarország), egy tagjelölt (Horvátország) egy pedig EU-n kívüli (Szerbia) képviselője.
Az élővilágot és a vízhasználatokat egyaránt károsító folyamatok csak vizek visszatartásával, a folyó belépcsőzésével szüntethetők meg és fordíthatók vissza. Az EU környezetvédelmi miniszterek informális találkozóján elfogadott magyar kormány javaslat megvalósulása végét jelentheti a rendszerváltás óta folytatott hibás magyar környezetpolitizálásnak, amely szerint vízlépcsők építése, a folyók vizének hazánk területén történő visszatartása az ördög műve.
A vizek visszatartása duzzasztással nem ökológiai agresszió a természettel szemben, hanem a folyó természeti tőkéje megőrzésének hatékony eszköze. A magyar kormány javaslata szerint a rezervátumot a Mura, a Dráva és a Duna partjain, öt ország területén alakítják ki. Ausztria, Horvátország és Szerbia területén meglévő rezervátumok élővilágát és a vízhasználatokat egyaránt károsító folyamatokat vízlépcsők építésével, a Duna, a Dráva, a Mura belépcsőzésével szüntetették meg, fordították vissza.
Magyarországon a rendszerváltást követően a politikusok megtiltották az egymást váltó kormányoknak, hogy vízlépcsőket építhessenek. A FIDESZ frakció a közelmúltban politikai döntésével kötelezte a kormányt, hogy a vízlépcsők építésével a Duna vizének hazánk területén történő visszatartásának a kérdésével ne foglalkozzon. A kormány javaslatának a megvalósulását követően a FIDESZ frakció kénytelen lesz politikai döntését visszavonni.
Juhos László, Reális Zöldek Klub elnök