Lezárulhat a ”Tokaji”-vita

Gazdaság - 2011-01-10

 Nyugodt, jószomszédi viszony megteremtése a cél Szlovákia és Magyarország között – jelentette ki Simon Zsolt, szlovák agrárminiszter Egerszalókon, a Heves Megyei Kereskedelmi- és Iparkamara évadnyitó ülésén, ahol a szlovák-magyar együttműködés volt a fő téma.

A látszatpolitizálás megszüntetését szerinte a Tokajiról szóló névvita lezárásával lehetne kezdeni.

A Tokajival kapcsolatban az egymás elleni fellépés helyett inkább a közös pontokat kellene keresni, hiszen kölcsönös érdek az egységes névhasználat és minőségvédelem megteremtése. Annál is inkább, mert a borvidék tíz százalékát birtokló Szlovákiában is jellemzően magyar nemzetiségűek kezében vannak a szőlőültetvények – hangsúlyozta a szlovák miniszter.

 

A határmenti együttműködést elősegítheti, hogy Dél-Szlovákiában a többség a magyar nyelvet beszéli, illetve a kamarai együttműködés sok olyan kérdést megoldhat, amelyet a politika nem képes. Simon szerint 2007. és 2013. közötti időszakban 207,6 millió euró áll rendelkezésre határ menti projektek megvalósítására. Ebből az összegből a többi között két Ipoly-híd épül, ami a megszakadt infrastrukturális összeköttetés fontos eleme.

 

Ugyancsak fontos lehetőségként említette a határ menti térség feldolgozó-üzemi kapacitásainak feltérképezését. Ugyanis miközben például Szlovákiában Rimaszombathoz legközelebb 220 kilométerre található repcefeldolgozó üzem, Magyarországra csupán 70 kilométerre kell szállítani a terményt. A szlovák gazdasági kormányzat az áfa-visszatérítési idő lerövidítésével, illetve a társaságalapítás megkönnyítésével is ösztönözni kívánja a gazdasági fejlődést. Ez utóbbi azt jelenti, hogy akár egy euró befizetésével is alapítható lesz kft.

Magyarország uniós elnöksége felélénkítheti a szlovák-magyar kétoldali kapcsolatokat is – vélekedett Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter. Szerinte erre különös lehetőséget nyújt az agrárium, hiszen a magyar agrárexport negyedik legnagyobb célpiaca Szlovákia, illetve északi szomszédunk az első öt agrártermék-beszállítónk között található. A miniszter szerint fontos, hogy ez a lendület ne törjön meg. Ezt segíti az az 552 millió forint is, ami a Leader-programon belül használható fel a közös határmenti kistérségi együttműködésre.