Parragh: Nem a nemzeti tőke ellen beszélek

Gazdaság - 2010-12-22

Parragh László szerint az itthon termelt jövedelem hét százaléka hagyja el az országot extraprofit formájában, ami az elmúlt tíz év alatt több ezermilliárd forintot tett ki.

A magyarországi vállalatok működési költségei lényegesen magasabbak, mint a nyugat-európai vagy a visegrádi országokban - jelentette ki az MR1-Kossuth Rádió reggeli műsorában a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.

Parragh László szerint ennek elsősorban az az oka, hogy nálunk nemzetközi összehasonlításban magasak a kamatok, és lényegesen többet kell fizetni az energiáért vagy a kommunikációért is. Mindez úgy alakulhatott ki, hogy a privatizációs folyamat során az állami monopóliumokból magánmonopóliumok jöttek létre - hangsúlyozta a kamara elnöke.

 

 

Parragh László elmondta: amikor monopóliumellenes intézkedéseket sürget, nem a nemzetközi tőke ellen emeli fel a szavát, hiszen a Magyarországon működő külföldi vállalatokat is sújtják a magas működési költségek.

 

A kamarai elnök úgy látja, a monopóliumok tompítására több eszközt is lehetne használni. A visszavásárlás vagy a privatizációs szerződés újragondolása csak nagyon kevés esetben jöhet szóba, ott például, ahol elmaradt egy kötelezően vállalt beruházás, de az igazán jó megoldás az lenne, ha a hatóságok valahogyan megpróbálnák ezeket a jövedelemtranszfereket megfogni.

 

Ma ugyanis a nemzeti jövedelem jelentős része kimegy az országból, amit hosszú távon nem engedhetünk meg – hangsúlyozza a vezető. A külföldi bankokról Parragh azt mondja, mindenképpen jó, hogy itt vannak, de nem elfogadható, hogy a kamatmarzsok a közép-kelet-európai térségben, így Magyarországon is körülbelül kétszer akkorák, mint a hagyományos uniós országokban.