A 43. Debreceni Virágkarnevál, amelynek gyökerei az 1910-es évekre nyúlnak vissza Magyarország egyik legnagyobb, legismertebb rendezvénye.1966. óta minden év augusztus 20-án, Szent István államalapító királyunk és az új kenyér ünnepén tartják meg.
A Debreceni Virágkarnevál azonban nemcsak egy nap: az utóbbi években egy hetes fiesztává bővült. A rendkívül gazdag programsorozatot azonban nem csak a zene, a tánc, a zászlóforgatók és a sztárfellépők jellemzik, hanem sok új rendezvény is gazdagítja.
A 43. Virágkarnevál zsűrije:
Bán Teodóra, igazgató, Szabad Tér Színház Nonprofit Kft.
1970-ben végzett a Balettintézetben, ezután csodálatos pályafutást élt meg táncosként. Évtizedekig ő volt az egyik legismertebb balerina Magyarországon, főszerepek sorát játszhatta el szerte a világon. Már közel két évtizede visszavonult a táncművészi pályáról, de nem szakadt el a művészvilágtól, igazgatója a Szabad Tér Színház Kft-nek.
Gazsó L. Ferenc, vezérigazgató-helyettes, MTVA
Magyar Elektronikus Újságírók Szövetségének elnöke 2009 óta. Az 1953-ban született szakember a Magyar Távirati Irodánál töltötte gyakorlati éveit, azóta a média szinte
minden szintjén megmérettetett, volt újságíró, szerkesztő, főszerkesztő, jelenleg a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap menedzsmentjében dolgozik vezérigazgató-helyettesként.
Gróf Nádasdy Borbála, balettmester és memoáríró
Nádasdy Borbála nem a grófi családok szokványos életét élte. 1957-ben 17 évesen az akkori politikai események miatt Bécsbe szökött. Eleinte menekülttáborban lakott, majd a szerencsének köszönhetően egy csapásra megváltozott az élete és ünnepelt színésznő vált belőle. Később a szerelem miatt elhagyta Bécset és Párizsba költözött férjével. Már
ötven éve él Franciaországban, megnyugvást, lelki békét jelent számára, amikor a magyar kultúra kincseit megismertetheti a franciákkal, a mai napig ezen fáradozik.
Risztov Éva, hosszútávúszó olimpikon
Olimpiai aranyérmes, háromszoros világbajnoki ezüstérmes, hatszoros Európa-bajnoki ezüstérmes, a felnőttek között ötvenhétszeres országos bajnok magyar úszónő. A sportág
egyik legeredményesebb magyar úszónője néhány év szünet után, 2009 márciusában jelentette be visszatérését hosszútávúszóként. Debrecenbe került, ahol megfogalmazása
szerint: újjászületett és hatalmas energiákat mozgósítva készült a londoni olimpiára.
A siker nem maradt el! Aranyérmes lett Londonban.
Shell Judit, Jászai Mari-díjas színművész
A Nemzeti Színház színművésze debreceni származású, több rangos szakmai kitüntetés birtokosa. 2005. nyarán leforgatja élete első filmes főszerepét a „Csak szex és más semmi” című filmben. Az év decemberében kerül a mozikba a film, amely kirobbanó siker, egyes kritikusok úgy vélik, hogy „…a magyar közönségfilm egyik legfontosabb kilométerkövének tekinthető." 2007. augusztus 20-án pedig átveheti a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést.
Ungvári Miklós, cselgáncsozó
A magyar dzsúdó egyik legkiemelkedőbb versenyzője. Olimpiai ezüstérmes, háromszoros EB aranyérmes és háromszoros VB bronzérmes. Hatszoros magyar bajnok.
Pályafutását 1990-ben a Ceglédi VSE sportolójaként kezdte. Bíró Tamás mesteredző legkiemelkedőbb tanítványa. Jelenleg a 66 kg-os Ungvári Miklós, az Ippon Judo SE Tatabánya és a Tatabányai SC versenyzője. Teljesítményét elismervén négyszer kapta meg „Az év magyar cselgáncsozója”címet.
Váradi József, ügyvezető igazgató, Wizz Air Hungary Kft
A Wizz Air légitársaság elindításának ötlete 2003 júniusában született meg. A hat légitársaságnál és más iparágakban tapasztalatot szerzett szakember, Váradi József
vezetésével alapították. Jelenleg 15 bázison üzemel a régióban, több mint 220 útvonalat kínálva utasainak. A közelmúltban Debrecenből is elindította menetrendszerinti légi járatát Londonba.
SZÍNPOMPÁS VIRÁGKARNEVÁLI ESEMÉNYEK
A 43. Virágkarnevál díszvendége Kecskemét városa
Kecskemét és Debrecen tavaly kötött egy kulturális együttműködési megállapodást. Ennek keretében meghívást kapott a kecskeméti Csiperó Gyermekfesztiválra. Július 14-én debreceni művészeti csoportok, valamint kézművesek mutatkoztak be a „hírös városban”. Augusztus 20-án Kecskemét érkezik a virágkarneválra, külön virágkocsit indítva a felvonuláson, amelyet a Kecskeméti Rajzfilmstúdió rendezője, Horváth Mária tervezett.