60 éves a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara

Helyi - 2009-10-02

A Természettudományi Kar (TTK) 1949-ben alakult meg Debrecenben, de a Református Kollégium hagyományaira építve a természettudományos képzés gyökerei több mint 470 éves múltra tekintenek vissza a cívis városban. A 60 éves évforduló alkalmából dombormű-avatással és kari kitüntetések átadásával egybekötött ünnepséget rendeztek október 2-án a Debreceni Egyetemen.

A jogi, teológiai és bölcsész karokkal indult meg 1914-ben az egyetemi szintű felsőoktatás Debrecenben, jóllehet az 1912-es egyetemalapításkor az orvosi és természettudományos karok is szerepeltek az újonnan alakuló intézmény szerkezetét érintő tervekben. Miközben az orvosi fakultást – a klinikákkal együtt – a társadalmi szükség az alapítás után röviddel életre hívta, a természettudományi kar csak lassan épült ki. Természetesen fizika és vegytani tanszékek működtek az orvosin, míg más, például a növénytani, állattani, földrajzi, ásványtani, matematikai tanszékek a bölcsészkar keretében kaptak helyet. A Debreceni Tudományegyetem Természettudományi Karának megalakulására 1949-ig kellett várni. A dékáni széket először Dr. Varga Ottó foglalhatta el, akinek domborművét 2009. október 2-án, a TTK 60 éves születésnapjához kapcsolódó ünnepség keretében avatták fel a Debreceni Egyetemen.

 

A hagyományos természettudományi szakok, a biológia, fizika, földrajz, földtudomány, kémia, környezettan és matematika mellett a karon a társadalmi és munkaerő-piaci igények növekedését figyelembe véve elkezdődött a mérnökképzés a biomérnök, vegyészmérnök és villamosmérnök szakokon, amely profilbővítés a kar nevének változását is eredményezte: 2007-től Természettudományi és Technológiai Kar az intézmény hivatalos neve. A karnak jelenleg mintegy 4000 hallgatója van, 5 doktori iskolájában közel 200 PhD hallgató tanul.

 

Az alapítás 60. évfordulója alkalmából szervezett ünnepségen 19 oktató, dolgozó, nyugalmazott kolléga vehetett át az intézmény szolgálatában végzett munkája elismeréseképpen kari kitüntetést, Jubileumi Emlékérmet.

Dr. Sailer Kornél, a Természettudományi és Technológiai Kar dékánja ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy „a debreceni TTK az ország egyik legerősebb, legtekintélyesebb természettudományos központja, ahol az oktató és kutatómunka magas színvonalát a minősített tanári gárda, a doktori iskolák, valamint a vállalkozói szférával történő együttműködés biztosítja.” A dékán azt is kiemelte, hogy „a hallgatók végzés utáni elhelyezkedésének megkönnyítése érdekében továbbra is fontosnak tartják a tapasztalatszerzéshez elengedhetetlen céges kapcsolatrendszer bővítését, valamint az oktatás közelítését a munkaerő-piaci igényekhez.