Drágaság tekintetében is az ország 2. városa lettünk. „Gratulálunk az ezüstéremhez” annak a pártnak, melyik azzal kampányolt: megállítjuk a drágulást a megye/város határánál! Nem megállították, infláción felül fokozták az áremeléseket.- Dr. Bazsa György frakcióvezető és Szathmári Károly önkormányzati képviselő csütörtöki sajtótájékoztatóján.
A Holding három cégének jelentős „nyeresége” (2006-ban másfél milliárd forintra becsüljük) lehetőséget adott, sőt erkölcsi kötelességet jelentett arra, hogy a közszolgáltatások árainak emelése ne haladja meg az inflációt. Erre a városvezetésben – a kampány elmúltával, a választások megnyerése után – szándékot sem láttunk.
Az áremelésekkel kapcsolatos előterjesztésekben kizárólag csak nehézségeket és a drágulást okozó tényezők szerepeltek. Sehol egy hatékonyság javító, önköltség-csökkentő intézkedéssel nem találkoztunk. A jelenség jól tükrözi: a Holding cégei nem piaci versenyben, hanem monopolhelyzetben vannak – a hatósági ármegállapító önkormány¬zattal a hátuk mögött.
A Holding minden vállalatának áremelési javaslatát elfogadta a fideszes többség. Egy javaslatot utasított el: a kéményseprőkét. Volt indoklás (nem végzik el rendesen a munkát), de az is lehet, hogy mivel ez az egyetlen, amelyik nem a Holdig cége, ezért itt akarták megmutatni, hogy ők a lakosság érdekeit képviselik. Várjuk a tájékoztatást, mit szólt az indokláshoz és a döntéshez a cég?
2006. decemberében Debrecen város Közgyűlése és bizottságai ármegállapító hatóságként és közszolgálati díjak meghatározójaként döntött a 2007. évi díjtételekről.
Az MSZP frakciójának álláspontja akkor is és ma is az volt, hogy a lakosok által befizetendő díjtételek – különös tekintettel a víz- és csatornadíjakra, a távhőszolgáltatási díjtételekre, parkolási díjakra, lakbérekre – nem emelkedhetnek a tervezett infláció mértéke fölött, és nem tartalmazhatnak a szolgáltató cég részére extra nyereséget.
Érveinkkel szemben a városvezetés és a Fidesz frakció rendszeresen azt az álláspontot képviseli, hogy a megyei jogú városok összehasonlításában a debreceni árak még mindig a középmezőnyben találhatók.
A napokban több országos médiában is megjelent az a kimutatás, ahol a közszolgálati díjtételeket összehasonlították és összességében az derült ki, hogy a fővárost követően Debrecen városa – a megyei jogú városok között „első” helyen állva – a legdrágább.
Tény, hogy Debrecen városában 2007-ben a tervezett infláció feletti díjemelések történtek. Tény, hogy a közszolgáltató cégektől már hosszú évek óta milliárdos eredményelvonások történnek a lakosság által befizetett közüzemi és közszolgáltatási díjakból.
Indokolatlan és igazságtalan az a városirányítási politika, hogy megsarcolják a debreceni lakosokat, éljenek drágábban (az eredményelvonás mértéke családonként több tízezer forint), fizessenek az indokoltnál többet azért, hogy a vitatható újraelosztási rendszerben néhányan ennek hasznát élvezzék.
Az MSZP azt az álláspontot képviseli, hogy nem Debrecennek kell drágának lenni, a politikusoknak az a dolga, hogy a „drága” debreceni polgárok érdekeit képviseljék.