A családi szerepzavarok és a fiatalkorúak bűnözése

Helyi - 2011-05-10

Amerikai, EU-s és magyar kutatások egyaránt alátámasztják, hogy a családban élők egészségkilátásai, gyógyulási és a rehabilitációs esélyei jobbak, mint a magányosan élőké. A társadalompatológiai adatok is összefüggést mutatnak a családok válságával. Ezzel kapcsolatban rendezett a Belügyminisztérium és a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara konferenciát Debrecenben 2011. május 9-én.

Dr. Nagy Beáta, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának docense hangsúlyozta, hogy nagyon fontos a gyermekekkel, fiatalkorúakkal foglalkozó szakemberek felkészítése erre a kihívásra. Csemáné Dr. Váradi Erika, a Miskolci Egyetem ÁJK dékánhelyettese elmondta, hogy a szakemberek csak komplex megközelítésben, közösen találhatnak megoldást a problémákra.

A családok válságát jelzi, hogy 1989 óta a népesség 380 ezerrel, a házasságok száma 40%-kal csökkent, a válások száma 24%-kal nőtt (most minden második házasság válással végződik). E mellett 21%-kal nőtt a házasságon kívül született gyermekek száma is. A családok válsága kedvezőtlen hatást gyakorol a fejlődő személyiségre, a türelmetlen, agresszív, közömbös szülők példáját követő gyermekek sokkal könnyebben indulnak el a bűnözői karrier útján. Ezt tetézi a média, amelynek hatására egyre gyakrabban alakulnak ki magatartás-, súlyosabb esetben személyiségzavarok a fiataloknál, válnak a gyermekek drogfüggővé vagy agresszívvá.

A megoldásokra mutatnak példát a konferencián előadást tartó szakemberek.

A konferencia azon hallgatói, akik szeretnék elsajátítani a konfliktuskezelési módszereket, jelentkezhetnek a bűnmegelőzési képzésekre. A kétszer háromnapos felnőttképzési tanfolyamok 2011 februárjától folyamatosan indulnak Debrecenben. Mindenki számára ingyenesek az órák, valamint biztosítják a szállást, az étkezést, és térítik az útiköltséget is.

A tanfolyamok három témát ölelnek fel: A kiskorúak bűnözése elleni fellépés új útjai, Az áldozatpolitika új irányai Magyarországon valamint a Bűnelkövetők reintegrációjának új lehetőségei.