- Debrecen adóssága 2007 és 2010 között 8,3 milliárd forintról 27,5 milliárd forintra emelkedett; az önkormányzat 2014 utáni pénzintézeti kötelezettségeinek teljesítését az Állami Számvevőszék (ÁSZ) nem látja biztosítottnak.
A megyei jogú városok pénzügyi egyensúlyi helyzetét áttekintő ellenőrzés pénteken közzétett eredménye szerint a debreceni költségvetés egyenlege 2007 és 2010 között minden évben működési forrástöbbletet mutatott, ez összességében 7,2 milliárd forint. A vizsgált időszakban az önkormányzat a befejezett és a folyamatban lévő fejlesztési feladataira összesen 29,4 milliárd forintot fordított. A számvevőszék a fejlesztések közül kiemelte a városban 23,4 milliárd forintból megvalósult szennyvízelvezetési- és -tisztítási projektet, valamint a városi villamoshálózat 17,6 milliárdos, jelenleg is folyó bővítését.
Kitért arra, hogy Debrecen 2010 utáni, összesen 23,9 milliárd forintos fejlesztéseihez az önkormányzat uniós és hazai támogatást, valamint hitelt vesz igénybe. Ezek legnagyobb tétele a 2-es villamosvonal építése, amely 2010 után még 17,1 milliárd forintot vesz majd igénybe. Debrecen a vizsgált három év alatt összesen 16,7 milliárd forintnyi forráshiányt halmozott fel. A pénzügyi egyensúlyt a hajdúsági megyeszékhely külső forrás bevonásával tudta biztosítani, ezt az önkormányzat folyószámlahitellel, munkabér-megelőlegezési hitellel és egy rövid lejáratú hitel igénybevételével tette.
A város hosszú lejáratú fejlesztési célú hiteleket is igénybe vett, ezekből 2010 végén az önkormányzat pénzintézeti kötelezettsége 84,3 millió svájci frank és 20,6 millió euró volt. Debrecen ezen túl felvett 3 milliárd forint egyéb hitelt, valamint fejlesztési célú kötvényeket is kibocsátott, de ezeket visszafizették. A hitelállomány folyamatos emelkedésével együtt járt a kamatkiadások növekedése is, így az önkormányzatnak 2013-ig 30,7 millió svájci frank és 5,8 millió euró tőketörlesztést és kamatfizetést kell teljesítenie. Debrecen szállítói tartozása 2,3 milliárd forint és 800 ezer euró volt 2010 végén.
Az ÁSZ megállapította: a tartozásokra fedezetet pénzmaradvány, a forgalomképes ingatlanvagyon értékesítése és a követelésállomány behajtásából származó forrás nyújthat. A 2014 után esedékes 57,7 millió svájci frankos és 20,7 millió eurós pénzintézeti kötelezettséget az önkormányzat tájékoztatása szerint helyi adóbevételekből fogják fedezni. A számvevőszék szerint azonban az adónövelésre tett 2011-es intézkedések nem biztosítanak elegendő többletforrást, ezért Kósa Lajos (Fidesz-KDNP) polgármester e tárgyú észrevételeit az ÁSZ nem fogadta el.
Felhívták a figyelmet arra, hogy az önkormányzat adatai alapján 2014-et követően a pénzintézeti kötelezettségek finanszírozási forrásai nem biztosítottak. A vizsgált időszakban az önkormányzat tárgyi eszközök után 10,3 milliárd forint értékcsökkenést számolt el, ugyanakkor eszközpótlásra ennek csak a töredékét, 2,5 milliárd forintot fordított - húzta alá az ÁSZ.
A debreceni városvezetés a számvevőszéket arról tájékoztatta, hogy a pénzügyi helyzetet mintegy 5 milliárd forinttal sikerült javítani az átmenetileg szabad pénzeszközök befektetésével, ingatlanok és egyéb eszközök bérbeadásával, intézményátszervezésekkel, feladatváltozásokkal és az ezekkel együtt járó jelentős létszámcsökkentésekkel, valamint egyéb takarékossági intézkedésekkel. Az ÁSZ a polgármesternek egyebek mellett azt javasolta, hogy dolgoztasson ki üzemgazdasági számításokkal alátámasztott intézkedési tervet a pénzügyi egyensúly hosszú távú fenntarthatósága érdekében, továbbá vizsgálja meg, hogy az önkormányzati fejlesztésekhez rendelkezésre állnak-e a szükséges források.