Az EP szociáldemokrata frakciója elfogadhatatlannak tartja a CEU elleni fellépést

Helyi - 2017-04-04

Teljességgel elfogadhatatlan a magyar kormány támadása a Közép-európai Egyetem (CEU) ellen, az intézmény ellehetetlenítését célzó törvénytervezettel Orbán Viktor miniszterelnök a média függetlenségét ért támadások után a véleményszabadság újabb fontos jelképét akarja elhallgattatni - írta keddi közleményében az Európai Parlament szociáldemokrata frakciója (S&D), cselekvésre szólítva fel az Európai Bizottságot.

Gianni Pittella szociáldemokrata frakcióvezető hangsúlyozta, hogy "Orbán sorozatos támadásai miatt a demokrácia hanyatlóban van Magyarországon", és felháborítónak nevezte, hogy "a Fidesz még mindig tagja lehet az Európai Néppártnak (EPP)".

"Minek kell még történnie Magyarországon, hogy végre az EPP is felébredjen, és vegye a bátorságot, hogy elítélje az egyre aggasztóbb helyzetet?" - tette fel a kérdést az olasz politikus.

"A törvénytervezet elfogadása a CEU budapesti ellehetetlenítéséhez vezetne. Ezzel a független felsőoktatási intézmény elleni gátlástalan támadással Orbán újra bizonyítja, hogy csak politikai ellenfeleitől kíván megszabadulni" - fogalmazott Pittella az MTI-hez is eljuttatott közleményében.

Ujhelyi István szocialista európai parlamenti képviselő azon véleményének adott hangot, hogy "ami most a Közép-európai Egyetemmel történik, az több mint puszta fenyegetés vagy politikai bosszú, ez újabb lépés az erdogani vagy Putyin-féle féktelen tekintélyelvűség felé, ahol egyetlen nap alatt számolnak fel független intézményeket".

"Ez egy gyáva és szégyenteljes akció, amely újabb sötét fejezetet jelent Orbán Viktor illiberális rezsimjének fejlődésében. Ráadásul olyan veszélyes precedenst teremthet, amely veszélybe sodorja a magyar állam által támogatott és külföldön működtetett oktatási intézmények sorsát is" - figyelmeztetett.

"Az Európai Parlament legnagyobb frakciójának némasága fájdalmasan megmutatja, hogy képtelenek fellépni saját tagjaikkal szemben, még akkor is, ha közös európai értékeink forognak kockán" - tette hozzá Ujhelyi.

Ugyancsak kedden Daniel Holtgen, az Európa Tanács (ET) főtitkárának szóvivője azt írta a Twitter közösségi portálon, hogy "szorosan figyelemmel követik" a szavazást a külföldi egyetemek ügyében javasolt magyarországi törvénymódosításról, kiemelve, hogy az "akadémiai szabadság és az oktatáshoz való jog" kulcsfontosságú.

Hétfőn az Európai Parlament liberális frakciója (ALDE) is elítélte az "egyetemi szabadság elleni" magyar intézkedéseket, amelyek a bírálók szerint végül a CEU bezárásához vezethetnek.

Az S&D az uniós parlament második legnagyobb frakciója, a képviselőcsoport 189 hellyel rendelkezik a 751 fős testületben. Az ALDE a negyedik legnagyobb frakciót alkotja 68 képviselőjével.