Az Európai Innovatív Régiók Hete Debrecenben

Helyi - 2011-06-08

A kutatási infrastruktúrák és a klaszter-politika közötti együttműködési lehetőségeket tekintik át az Európai Innovatív Régiók Hete 2011 (WIRE 2011) elnevezésű rendezvény résztvevői Debrecenben; a magyar európai uniós elnökség égisze alatt rendezett háromnapos találkozó kedden kezdődött meg a helyi Kölcsey Központban.

 

    A WIRE 2011 konferencián 600 európai szakértő, regionális szervezet, klaszter- és kutatási infrastruktúra-menedzser vesz részt. Előadást tart többek között Allan Larsson, korábbi svéd pénzügyminiszter és Rolf-Dieter Heuer, a CERN (Nukleáris Kutatások Európai Tanácsa) igazgatója is. A konferenciához kapcsolódó kiállításon 20 európai régió - köztük az Észak-alföldi régió - és klaszter mutatja be innovatív termékeit, kutatási eredményeit.

    Anneli Pauli, az Európai Bizottság Kutatási és Innovációs Főigazgatóságának főigazgató-helyettese a tanácskozás nyitónapján tartott sajtótájékoztatón elmondta: ahhoz, hogy egy virágzó Európában élhessünk, fontos, hogy a régiók, mint funkcionális egységek részei legyenek az Európai Uniónak. Ebben, valamint a fiatalok unióban tartásában kiemelt szerepe van a munkahelyteremtésnek és a versenyképesség megőrzésének.

    Ana Arana Antelo, az Európai Bizottság kutatási, innovációs és tudományos biztosának kabinetvezető-helyettese hozzátette: olyan stratégia kidolgozása a cél, amely innovációs eszközökkel válaszol a különböző társadalmi kihívásokra. A tanácskozás fő célkitűzéseinek megvalósítására egyébként az Európai Unió 10 milliárd eurót különített el a kohéziós alapból.

    Hidvéghi Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium nemzetközi és európai uniós ügyekért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta:   a kilábalás a recesszióból csakis a munkahelyteremtéssel oldható meg, s ebben lényeges szerep jut a kis- és közepes vállalkozásoknak (kkv).

    A nagyvállalatok összehozása a kkv-kkal erős regionális szerepet eredményezhet. Magyarországnak azonban nemcsak országhatáron belüli régiókban kell gondolkodnia, hanem az azokon túlnyúlókban is - jegyezte meg.

   

    A sajtótájékoztatón elhangzott az is, hogy a kontinensen jelenleg 500 kutatási infrastruktúrából több mint 300-nak  nemzetközi szinten is jelentős szerepe van. A klaszterek a régiós versenyképesség fontos eszközei lehetnek, hiszen egy adott régió egy vagy több szektorának koncentrációjával jönnek létre, s a vállalatok és intézmények közötti együttműködést hangsúlyozzák.

    Ezt bizonyítja, hogy Európában több mint 2000 regionális klaszter létezik, amelyek eddigi támogatásához 130 nemzeti intézkedés született meg. A kutatási infrastruktúrák és a klaszterek tehát Európa kutatási és innovációs politikájának legfontosabb tényezőivé válhatnak a jövőben - hangzott el a debreceni tanácskozás nyitónapján.

MTI