Szakmai munkájában változatlan színvonalat és autonómiát remél a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Területi Bizottsága (MTA DAB) a 2012-től központilag biztosított gazdálkodás mellett is - mondta Bitskey István elnök, az MTA DAB éves közgyűlésén Debrecenben.
Az akadémikus emlékeztetett arra, hogy a hat területi bizottság pénzügyi autonómiája az idei évtől megszűnt, a működésre biztosított források elosztása központilag történik. A tavalyi 51 milliós büdzsét - amiből 39 milliót az MTA központi forrásai biztosítottak - teljes egészében felemésztette a működésük - fűzte hozzá.
Az elnök reményét fejezte ki, hogy a megváltozott gazdálkodás nem befolyásolja a szakmai munkát, amelyet változatlan célok - a régió tudományos életének támogatása és a műhelymunka koordinálása - mentén folytatnának.
Dudits Dénes, az MTA alelnöke köszöntőjében úgy fogalmazott: "remélem, hogy az új gazdálkodás javítja a tudományos munka hatékonyságát és nem csak a kormánynak tett takarékossági gesztusról van szó."
Az alelnök megítélése szerint a szakmai munka éppen a pénzügyi önállósággal és az adminisztráció visszaszorításával lehetne hatékonyabb. Leszögezte, hogy meghajol a többség által meghozott tavalyi döntés előtt, de a területi bizottságokat egyúttal arra bíztatta, hogy igyekezzenek megtalálni a lehetőségeket a gazdasági mozgásterük növelésére. Ebben fontos szerepe lehet például alapítványoknak és más támogatóknak - hangoztatta Dudits Dénes.
Bitskey István - akit tavaly újabb három évre elnökké választottak - az MTA DAB 2011-es tevékenységéről szólva kiemelte a szakbizottságok újjászervezését. Ezekből 12 működik Debrecenben, míg 1-1 Szolnokon és Nyíregyházán a helyi felsőoktatási háttérre alapozva.
A Debreceni Területi Bizottság 2011-ben 189 rendezvényt szervezett, 27 tudományos publikációt tudott támogatni összesen 1,6 millió forinttal és munkájukkal hozzájárultak a Liszt Ferenc születésének 200., illetve Debrecen mezővárosi rangra emelésének 650. évfordulója alkalmából rendezett programokhoz.
Bitskey István felhívta a figyelmet arra, hogy az MTA DAB a maga 32 akadémikusával és 7 Eötvös-koszorús doktorával az első helyen áll a területi bizottságok között.
A 2012-es évre kitérve elmondta: igyekezni fognak folytatni az "együtt gondolkodást" az Észak-alföldi régió megyéinek és városainak önkormányzataival, a gazdasági központokkal és a felsőoktatási intézményekkel. Határozottabban nyitnának egyben a középiskolák, a felsőoktatásba igyekvő diákok és tanáraik felé.
Bitskey István bejelentette: tárgyalásokat kezdtek a Hajdú-Bihar Megyei Múzeumok igazgatóságával annak érdekében, hogy Debrecenben jöjjön létre Kelet-Magyarország első állandó híradástörténeti témájú kiállítása.