- Az idei adventi időszakban 27. alkalommal rendezik meg a nemzetközi betlehemes találkozót, amelyet 2006-ban fogadott be Debrecen, és azóta a városi művelődési központ egyik legjelentősebb nagyrendezvényévé vált - közölték a szervezők a programsorozatot beharangozó keddi sajtótájékoztatón.
Komolay Szabolcs, Debrecen kulturális alpolgármestere kiemelte: szeretnék az ünnepvárást közösségi élménnyé tenni, ezért a Debreceni Művelődési Központ (DMK) a város 19 helyszínén - saját intézményein kívül templomokban, óvodákban, iskolákban, szociális intézményekben, lakótelepeken, tanyaközpontokban - szervez adventi programokat, ahol bemutatkoznak a 27. nemzetközi betlehemes találkozóra érkező csoportok is.
Hozzátette: Debrecen Európa Kulturális Fővárosa (EKF) pályázatának is fontos eleme, hogy megmutassák Európának a Kárpát-medence magyarlakta területeinek téli ünnepköri szokáshagyományát.
A 27 éves múltra visszatekintő rendezvény eddig csaknem 200 Kárpát-medencei település betlehemezőinek bemutatkozását tette lehetővé: 700 csoport több mint 2800 fellépője vett részt eddig a találkozókon. Az idei rendezvényre mintegy 300 betlehemezőt várnak december 8. és 10. között Debrecenbe - tette hozzá Komolay Szabolcs.
Jantyik Zsolt, a DMK igazgatója azt emelte ki, hogy a rendezvénynek identitást erősítő szerepe is van, a Kárpát-medencei településről érkező betlehemesek büszkék arra, hogy Debrecen befogadja őket, és évről évre bekerülnek "Debrecen kulturális mikulás-puttonyába".
Hozzátette: a DMK a közösségi művelődés országos műhelyeként fontosnak tartja, hogy minél több embert, gyereket és fiatalt bevonjon az ünneplésbe, ezért az adventi városrészi családi programokat a helyi igényekhez igazítják zenével, tánccal, énekkel, játékkal, kézműves játszóházakkal és betlehemes játékokkal.
Gyöngy Péter, a betlehemes találkozó főszervezője emlékeztetett arra, hogy 2015-ben a UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság szellemi kulturális örökség szakbizottsága a debreceni betlehemes találkozók hagyományátörökítési gyakorlatát felvette a szellemi kulturális örökség megőrzését szolgáló jó gyakorlatok nemzeti regiszterébe.
A szakember nemzetpolitikai szintű feladatnak nevezte a Kárpát-medencei magyarság identitásának megőrzését és megerősítését is szolgáló betlehemes hagyományok ápolását.