- Szakmára koncentráló programokkal várja az érdeklődőket a szerdán induló Debreceni Irodalmi Napok, amelynek középpontjában idén az irodalomtörténet-írás témája lesz.
A negyven éves múlttal büszkélkedő rendezvénysorozat péntekig nyolc helyszínen kínál programokat és rendhagyó irodalomórákat.
Az irodalomtörténet-írást középpontba állító tanácskozások nagy kérdése, miként tudunk viszonyulni a témához, el tudjuk-e választani a napi politikától a szakmai szempontokat - mondta Aczél Géza, a rendezvény egyik házigazdája, az Alföld című folyóirat főszerkesztője kedden Debrecenben sajtótájékoztatón.
Mint kifejtette, a 19. századi irodalom esetében ma már legfeljebb az ad okot vitára, mi kerüljön be kötelezően a tananyagba, míg a "nyitott sebként jelentkező" 20. század rendre vitákat szül a szakmán belül. "Debrecen egy szép sziget, hiszen itt még mindig össze tudunk ültetni olyan embereket, akiket máshol nem. Politikai és ízlésvilágbeli különbségek mentén vannak ma törések az irodalmi világban" - fogalmazott a főszerkesztő.
A programok közül kiemelte a 75 éves Kossuth-díjas költő, Buda Ferenc tiszteletére szerveződő irodalmi estet. Az 1960-as években a magyar népi líra megújításán munkálkodó "Hetek" tagja költészetének keresztmetszetét bemutatva nyitja szerda este a programokat.
Szentei Tamás, a Debreceni Polgármesteri Hivatal kulturális osztályvezetője arról beszélt, hogy az irodalmi napok országos jelentőségű szakmai esemény, amelyet számos hivatkozás és közlemény megjelenése mutat.
Az önálló szellemi műhelyként működő Alföld című folyóirat programjaihoz a Főnix Rendezvényszervező Kft. a kísérőrendezvényeket és a helyszíneket biztosítja - tette hozzá. Cs. Tóth János, a kft. ügyvezetője szerint ma már csak a folyóiratokban van igazi szellemi eszmecsere, így azokat támogatni kell és segíteni a fennmaradásukat.
A háromnapos rendezvényen bemutatkozik három folyóirat, az Irodalomtörténet, az Irodalomtörténeti Közlemények és a Literatura, illetve a Bakelit kávézóban megtartják a hagyományos Alföld-díjasok estjét, idén három díjazottal.
Debrecenben három középiskolában tartanak rendhagyó irodalomórát azzal a céllal, hogy a személyes találkozókon közelebb hozzák a diákokhoz a kortárs irodalmat.