Debreceni polgármester: az üzleti környezet évről évre "erősebbé" válik

Helyi - 2024-12-13

Debrecenben és térségében az üzleti környezet évről évre "erősebbé" válik - jelentette ki a város polgármestere pénteken, a Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara TOP 100 évzáró partnertalálkozóján.

Papp László (Fidesz-KDNP) azt mondta, Debrecen és környéke intenzíven fejlődő, növekvő területe az országnak: az ipari-gazdasági teljesítmény súlypontja átrendeződik, az ország nyugati és középső részéből keletre tolódik.

Papp László jelezte:

ezen a területen gyökeres változást hozott a 2010 utáni új gazdaságpolitika, aminek eredményeként az elmúlt tíz évben húszezer új munkahely létrejöttét jelentették be Debrecenben, ebből nyolcezret már betöltöttek.

Debrecen és környéke intenzíven fejlődő, növekvő területe az országnak

Ugyanakkor a legnagyobb cégek, az "új, hatalmas foglalkoztatók" még csak ezután kezdik meg a működésüket - tette hozzá.

A polgármester szerint már most Debrecen rendelkezik a vidéki Magyarország legnagyobb adóbevételével, amely meghaladja a 34 milliárd forintot.

Miklóssy Ferenc, a hajdú-bihari kereskedelmi és iparkamara elnöke fontosnak nevezte a helyi kis- és középvállalkozások fejlesztését, nemcsak a multinacionális cégek beszállítóiként, hanem szolgáltatóként is.

Utóbbi kapcsán nagy lehetőségeket kínál a gyógy-, az egészségügyi és a konferenciaturizmus - mondta, megjegyezve, hogy sokat várnak a Demján Sándor Programtól, amely hitelekkel, tőkejuttatásokkal, vissza nem térítendő támogatásokkal segíti a szektor fejlődését.

A kamarai elnök üdvözölte a Románia teljes körű schengeni tagságáról szóló döntést, amely megkönnyíti a határ menti vállalkozások együttműködését.

Spander Zsolt, a NAV hajdú-bihari adó- és vámigazgatóságának vezetője kiemelte: 2023-ban a vármegye társas vállalkozásai az előző évinél 6,7 százalékkal több, 5002,8 milliárd forint nettó árbevételt realizáltak. A kiva szerinti adózásra áttérő gazdálkodók ezen felül további 11,3 milliárd forint nettó árbevételt könyveltek el - tette hozzá.

Jelezte: 2023-ban a gazdálkodó szervezetek háromnegyede, 17 916 cég volt társaságiadó-alany, emellett 24 térsaságiadó-csoport működött hajdú-bihari székhellyel.

A vármegye társas vállalkozásai 38 százalékos növekedést követően 465,1 milliárd forint adózás előtti eredményt értek el. A vármegye nettó értékesítésének több mint háromötödét, 3 131,2 milliárd forintot a száz legnagyobb árbevételű társaság adta, ami 9,4 százalékos növekedést jelent - ismertette az igazgató.

Az évzáró partnertalálkozóra megjelent hajdú-bihari TOP 100 kiadvány adatai szerint az árbevételi rangsorban a nádudvari központú KITE Mezőgazdasági Szolgáltató és Kereskedelmi Zrt. került az első helyre: a cég árbevétele 2023-ban meghaladta a 450,7 milliárd forintot, adózás előtti eredménye pedig a 14,3 milliárdot.

A második helyre az NI Hungary Kft. került 257 milliárd forintot meghaladó nettó árbevétellel, a harmadik helyen a Teva Gyógyszergyár Zrt. végzett több mint 240 milliárd forintos árbevétellel.

A partnertalálkozón Prőhle Gergely volt berlini és berni nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének programigazgatója A megújulás esélye - Németország 2025 címmel tartott előadásában azt mondta, a magyar-német gazdasági összefonódás a keleti országrészben is kézzel fogható.

83 millió lakosával Németország ma is Európa legnagyobb és a világ negyedik legnagyobb gazdasága - mondta, majd részletesen elemezte a mostanra kialakult gazdasági-politikai helyzetet, és annak várható megoldását.

Kiemelte,

Németország a legnagyobb tőkebefektető Magyarországon, 2022-ben 18,7 milliárd euró tőkebefektetés érkezett a németektől, ami a teljes külföldi közvetlen tőkebefektetés 20 százaléka.

Abban az évben 2350 német vállalat működött Magyarországon, és 229 ezer munkavállalót alkalmaztak.

Prőhle Gergely a magyar-német gazdasági kapcsolatok perspektíváiból kiemelte a BMW és a Mercedes jövőre megnyíló új gyárait, a ZalaZone keretében megnyilvánuló elektronikai együttműködést, a digitalizáció területén és a kutatás-fejlesztés-innovációban rejlő együttműködést.