A Debreceni Művelődési Központ „Életre-való” – kompetencia-alapú non-formális képzések a közművelődésben Debrecen térségében című nyertes uniós pályázatának ismertetője zajlott le 2011. február 11-én a Belvárosi Közösségi Házban.
A Debreceni Művelődési Központ (DMK) folyamatosan megújuló programjaival, ingyenesen látogatható rendezvényeivel és közhasznú szolgáltatásaival évtizedek óta arra törekszik, hogy a hátrányos helyzetű gyermekeknek és fiataloknak fejlesztési és kompenzálási lehetőségeket nyújtson. A mostani projekt egyik újszerűsége, hogy célzottan fejleszti az etnikai, kulturális, civilizációs másságokból eredően hátrányos helyzetű gyermekeket és fiatalokat.
A művelődési központ munkatársai statisztikai adatokra, előzetes elemzésekre támaszkodva kerestek meg 6 olyan debreceni általános iskolát (Epreskerti Általános Iskola, Hunyadi János Általános Iskola, József Attila Általános Iskola, Nagysándor József Általános Iskola, Tégláskerti Általános Iskola és Óvoda, valamint a Vénkerti Általános Iskola, Óvoda és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény Kőrösi Csoma Sándor Tagintézménye), ahol a hátrányos helyzetű tanulók száma igen magas (30-70%). A közvetlen célcsoport (1198 fő) a kiválasztott oktatási intézmények hátrányos helyzetű 10-15 éves tanulóit jelenti. A kutatási eredmények azt igazolták, hogy a ezen gyermekeknek nagy szüksége van a kreatív tevékenységek által nyújtott motivációkra, képesség-, készség-, kompetenciafejlesztésekre, sikerélményekre.
A pályázatnak számos lényegi eleme van: szakkörök és kompetenciafejlesztő táborok szervezése; tehetséggondozó, tehetségfejlesztő foglalkozások; csoportmunkák; digitális képzések; kompetenciafejlesztő, életvezetési foglalkozások tartása; életvezetési klub létrehozása.
A február 11-én megtartott projektnyitó rendezvényen Szentei Tamás, a debreceni önkormányzat kulturális osztályának vezetője múltról, jelenről és jövőről beszélt. Felelevenítette, hogy korábban szakmai viták kellettek ahhoz, hogy a művelődési intézmények alapvető funkciói közé bekerülhessenek az iskolaidőn túli képzések. Mára ez már megváltozott, ám jelenleg a még mindig érezhető válság a legnagyobb probléma, amit csak hatékony munkával és szigorításokkal lehet átvészelni. Utóbbit éppen ezért az európai uniós pályázatok kihasználása írhatja felül. – Jövőnk szempontjából fontos, hogy foglalkozzunk a hátrányos helyzetű fiatalok és felnőttek problémáival. Ez komoly feladat, amihez kitartást kívánok a projekt résztvevőinek – fogalmazott Szentei Tamás.
Az „Életre-való” – kompetencia-alapú non-formális képzések a közművelődésben Debrecen térségében című pályázat 2012. szeptember 30-ig tart, s teljes költsége 33,1 millió forint, amelyet teljes egészében uniós forrásokból finanszírozhat a Debreceni Művelődési Központ.