Elismerések a város napján

Helyi - 2017-04-11

Debrecen város napja alkalmából 2017. április 11-én ünnepi közgyűlést tartott Debrecen képviselő testülete. Az eseményen díszpolgári címeket, Pro Urbe- és Mecénás-díjakat, Sajtódíjat, Kölcsey Ferenc-ösztöndíjat, valamint emléklapokat adott át Papp László polgármester.

Emléklapok

Debrecen városa hagyományosan elismerésben részesíti a rendvédelmi szervezetek kiemelkedően tevékenykedő tagjait. A rendőrség legjobbjait Szent György napján, a tűzoltókat Szent Flórián napján díjazza, míg a katonákat a város napján. Az önkormányzat hosszú évekre visszanyúló, szoros kapcsolatot ápol a Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandárjával. E kapcsolat nagyrabecsülésének elismeréseként a város ez évben olyan hivatásos katonák számára is emléklapot adományoz, akik munkájuk során sokat tesznek a polgári és katonai értékek kölcsönös megismertetéséért, ápolásáért.

A fentiek jegyében Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése emléklapot adományozott dr. Lippai Péter ezredesnek, hosszú távú kiváló szakmai teljesítménye elismeréseként, valamint Kiss Róbert zászlósnak, magas színvonalon végzett katonai munkájáért.

Dr. Lippai Péter ezredes sok szállal kötődik a városhoz. Középiskolai tanulmányait a debreceni Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziumban végezte kitűnő eredménnyel, majd a katonai pályát választotta. Fiatal tisztként 1991 és 1994 között, később 2007-től – egy rövid, 2 éves megszakítást leszámítva – napjainkig a Bocskai-dandárnál szolgál, jelenleg dandárparancsnok-helyettes. 2009-ben a Honvédség és Társadalom Baráti Kör debreceni szervezetének elnökeként kezdte el szorgalmazni a város katonatemetőiben nyugvó hősi halottak adatainak feltárását. Több, a Hajdú-bihari Naplóban megjelent cikkben hívta fel a figyelmet a Kossuth laktanya közelében lévő Honvédtemető és Hősök Temetője, valamint az orosz hadifogolytemető értékeire. A kezdeményezéshez rövidesen középiskolások és civil szervezetek is csatlakoztak. A baráti kör égisze alatt megalakult egy háborús kegyeleti kutatócsoport. A munkájának köszönhetően létrejött adatbázis a városban eltemetett első és második világháborús katonahősök és civil áldozatok emlékét, Debrecen mai és egykori temetőinek földben nyugvó kulturális örökségét őrzi. A munka elindítójaként, a csoport külső szakmai segítőjeként sokat tett és tesz ma is Debrecen város tárgyi és szellemi, katonai-kulturális örökségének feltárásáért és gondozásáért.

Kiss Róbert zászlós a Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandárja 39. lövész zászlóaljának megbízott vezénylő zászlósa – magas színvonalon végzett katonai munkája mellett – huzamosabb ideje dolgozik Debrecen város szellemi és tárgyi katonai kulturális örökségének feltárásán. Ebben a munkában szűkebbterülete a debreceni 39. császári és királyi gyalogezred története. Kutató és feltáró munkáját szabadidejében, saját költségén végzi. Az „Elfeledett emlékezet" elnevezésű háborús kegyeleti kutatócsoport munkáját külső munkatársként segíti. Elért eredményeit előadásokon, konferenciákon, szaklapokban és a közösségi média segítségével a 39-es gyalogezred történetével foglalkozó internetes honlapon teszi közzé. Jelenleg a Debrecen egykori háziezredéről szóló könyvön dolgozik. Jelentős a szerepe az egykori 39. császári és királyi gyalogezred történetének, fennállása alatt keletkezett személyi veszteségének, harcainak kutatásában, közreadásában. Tevékenysége révén a már-már feledésbe merülő, helytörténeti szempontból rendkívül értékes kutatási eredmények tovább gazdagítják Debrecen szellemi-kulturális kincsestárát.