Európai civilek konferenciája a fenntartható mezőgazdaságért

Helyi - 2011-05-29

Európai és magyarországi civil szervezetek tartanak háromnapos tanácskozást Debrecenben az EU mezőgazdasági és halászati minisztereinek informális csúcstalálkozója előtt; a részt vevő gazdálkodók és zöldek a fenntartható mezőgazdaság biztosítására fogalmazták meg követeléseiket.

A Védegylet, a Greenpeace és a Creating Coherence hálózat szakemberei az EU agrárminisztereitől az európai tejkvóta fenntartását és a takarmány-önellátás megteremtését, valamint az állattenyésztési követelmények és a vámhatárok fenntartását követelik - mondta el Sarbu-Simonyi Borbála főszervező, a Védegylet agrár programvezetője a konferencia vasárnapi záró napján az MTI-nek.

    Kifejtette: a 12 országból érkezett 80 résztvevő és 15 előadó a konferencia témáit az agrárminiszterek hétfőn kezdődő informális csúcstalálkozójának napirendje köré igyekezett szervezni.

    Megítélése szerint nagy hiba lenne megszüntetni az európai tejkvótát - amelynek kivezetését 2014-ig tervezik -, hiszen a méltányos termelői árak csak erős európai kínálatszabályozással tarthatók fenn. Azt elismerte, hogy a jelenlegi rendszer korrekcióra, újragondolásra szorul, ezért azt a 27 tagú EU-hoz kellene igazítani. A tejkvóta megszüntetése a felszólaló termelők egyöntetű véleménye szerint a tejárak összeomlásához és a szektor jelentős részének csődjéhez vezetne - tette hozzá.

    Az európai állattenyésztés versenyképességének kérdéséről szólva a főszervező elmondta: a növekvő takarmányárak miatt a tenyésztők ijesztő mértékű importfüggőségben vannak. Ezen változtatni csak a takarmány-önellátás megteremtésével lehet, az EU agrárminisztereknek ezért nyomást kell gyakorolniuk a kereskedelmi szervezetekre, hogy jelenlegi egyezményeket újraszabályozzák - hangoztatta.

    Az állattenyésztés versenyképességének kapcsán konferencián szóba került még az európai állatjóléti és környezetvédelmi standardok fenntartásának igénye. A civilek szerint ugyanis a főleg Latin-Amerikából érkező olcsó import ellen nem a követelmények leszállításával, hanem a vámhatárok fenntartásával kell fellépni. Sarbu-Simonyi Borbála ennek kapcsán megjegyezte: ellenzik a szabadkereskedelmi övezetek létrehozását, "a kereskedelmi és a környezetvédelmi szempontok között az agrárminisztereknek utóbbit kell támogatniuk" - emelte ki.

    Tömöri Balázs, a Greenpeace Magyarország Egyesület kampányfelelőse a fenti célokon túl kiállt amellett is, hogy a hús- és tejtermékek csomagolásán kötelező legyen feltüntetni, hogy a takarmányállatok fogyasztottak-e génmódosított takarmányt. Habár az európai fogyasztók többsége ellenzi a mezőgazdasági célú génmódosítást, ennek hiányában nem tudják elkerülni a hasonló eljárással előállított élelmiszerek fogyasztását. Mint mondta, ebből a szempontból is fontos lenne az európai takarmány-önellátás megteremtése.