Kósa Lajos debreceni polgármester vezetésével májusban magyar delegáció tárgyalt Kínában egyebek mellett a debreceni repülőtér és a hozzá kapcsolódó ipari fejlesztési területek, az egészségipar, a gyógyszerkutatás, a termál egészségturizmus, valamint az elektromos járműgyártás együttműködési lehetőségeiről.
A Pekingbe, Csungkingba és Sanghajba látogatott magyar küldöttség és házigazdái elsősorban az orvostudomány, a felsőoktatás és az iparfejlesztés terén igyekeztek szorosabbra fűzni a kapcsolatokat - mondta el Kósa Lajos hétfőn sajtótájékoztatón Debrecenben.
A május 7-13. között Kínában tartózkodó magyar delegáció a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége kínai partnerszervezeténél bemutatta a debreceni befektetési és üzleti lehetőségeket. Az MTI értesülései szerint e megbeszélés folytatásaként érkezett kínai delegáció Debrecenbe, a vendégek hétfőn tesznek látogatást a városi ipari parkban és a repülőtéren.
Pekingben a két fél egyaránt támogatta hagyományos kínai orvosi eljárások eredményeinek Európába, közte a Debreceni Egyetemre (DE) transzferálását, a DE és a Csungkingi Műszaki Egyetem pedig diákcsere-program indításában is megállapodott.
Csungking és Debrecen vezetői testvérvárosi kapcsolat megkötéséről is megállapodtak, amivel a két város gazdasági, tudományos és oktatási együttműködését segítenék. A magyar delegáció Sanghajban informatikai és információtechnológiai együttműködésről tárgyalt - ismertette a politikus.
"Évi egymillió kínai utazik az Európai Unióba, ha ennek csak töredéke jön Debrecenbe, akkor az már nagyon komoly fejlődést jelenthet egy olyan piacon, ahol még nincs jelen a város" - fogalmazott Kósa Lajos, hozzátéve, hogy az orvostudomány lehet az a terület, ahol komoly előrelépési lehetőséget lát a Debrecen és kínai partnerei között.