A probléma megoldására a három település együtt pályázott a Környezet és Energia Operatív Program keretében. Közösen oldanák meg a szennyvízelvezetést és kezelést. A 4,1 milliárd forintos beruházás előkészítésére 90 millió forintot biztosít az Európai Unió. A támogatási szerződést nyár elején írták alá és ősszel kezdik a víziközmű társulás megszervezését. Sikeres második fordulós pályázat esetén a kivitelezés 2011-ben kezdődhet meg és 2012. végére már európai színvonalú folyékony hulladékkezelés valósulhat meg a három településen.
Hosszúpályi, Monostorpályi és Hajdúbagos önkormányzata 2008-ban kezdte meg a közös munkát a szennyvízprogram megvalósításában. A Derecske –Létavértesi Kistérség három kistelepülésének célja a környezeti fenntarthatóság és biztonság, valamint az „egészséges, tiszta település” elérése érdekében, hogy a környezetterhelő hatásokat csökkentse és a környezetszennyezést megelőzze. A fejlesztéssel a három községben élő 10 ezer lakos életkörülménye javulhat egy időben. A három település közül Hajdúbagoson és Monostorpályiban eddig egyáltalán nem volt csatornahálózat. Hosszúpályiban részleges (12%) a hálózat kiépítettsége és egy elavult tisztítótelep üzemel. A folyékony hulladék gyűjtése a települések ingatlanjainál udvari szikkasztó aknákba történik, ami rendkívül környezetszennyező. Emellett mindhárom településen gondot okoz a magas belvíz, amelynek okozója részben a talajban található nagy mennyiségű szennyvíz.
Az érintett települési önkormányzatok a projekt megvalósítására társulást hoztak létre. A gesztori, koordinációs feladatokat Hosszúpályi látja el.
Az Európai Unió támogatásával megvalósuló programban a három településen összesen 2981 db ingatlan szennyvízcsatornázása valósítható meg, melyhez 77 kilométer szennyvíz gerinc- és bekötő vezetéket és egy napi 1000 m3 kapacitású körzeti tisztítótelepet szükséges megépíteni.
A KEOP második fordulójára, a kivitelezés megvalósítására 2010. áprilisában nyújtanak be a települések pályázatot. Pozitív elbírálás esetén 2011. februárjában elkezdődhet a kivitelezés és 2012 év végére valósulhat meg a projekt - az Európai Unió támogatásával. Így három év múlva a megye három újabb településén vehetnek majd búcsút a szippantósautóktól.
PROJEKTADATOK:
A beruházás összértéke: kb. 4,187 milliárd Ft.
Az előkészítésre elnyert Európai Uniós támogatás: 90 millió Ft.
A beköthető ingatlanok száma: kb. 2981 db.
Jelenleg csatornával rendelkező ingatlanok aránya: 12 % (kizárólag Hosszúpályiban, Monostorpályiban és Hajdúbagoson: 0%)
Megépülő csatornahálózat hossza: 77 kilométer
Előzmények:
Az Európai Közösség által megfogalmazott Irányelv értelmében a "Nemzeti Települési Szennyvízelvezetési és tisztítási megvalósíthatósági Program" szerint 2015. december 31-ig ki kell építeni a 2000 LE (lakosegyenérték) feletti településeken a szennyvízhálózatot;
A térségi szennyvízcsatorna hálózat tervezett bővítését indokolja az a tény is, hogy az elszikkasztott szennyvíz talajba kerülésével jelentős talajvízszint emelkedés tapasztalható, mely bizonyítja, hogy a csatornázatlan területek alatti talajvíz a szennyvíz által jelentősen terhelt.
Hosszúpályiban, Monostorpályiban és Hajdúbagoson a keletkező szennyvizet házi gyűjtőkbe engedik ki, a házi szikkasztók azonban potenciális szennyező források. Mivel vízzáróságuk nem megfelelő, veszélyt jelentenek. Mindez a magas talajvízszint, a belvizes időszakok problémái miatt különös környezeti és egészségügyi kockázatot jelent. A felszín alatti vizek védelme, valamint a tisztább és egészségesebb környezet elérése miatt indokolt a csatornahálózat bővítése.
A beruházás megvalósulásával a települések lakói számára biztosítva lesz az elfogadható életminőség és az egészséges lakókörnyezet, mivel javulnak a fenntartható településfejlődés környezeti feltételei. A projekt tágabb környezetre gyakorolt pozitív hatása is rendkívüli, hiszen egy jelentős szennyező forrástól mentesíti a debreceni agglomerációt.
A társulást alkotó önkormányzatok célja, hogy felgyorsuljon a felszíni és felszín alatti vizek védelme, a talaj szennyezőanyag terhelésének csökkenése, a vízminőség romlásának megállítása, a minőség javulása.