Két egyetem kutatása

Helyi - 2011-06-30

A magyar-román határ menti térség társadalmi és gazdasági együttműködésének erősítése a célja a Debreceni Egyetem és az aradi „Vasile Goldiş” Western University 18 hónapos közös kutatásának, melynek címe: Az emberi tőke minőségének hatása a határ menti térség társadalmi és gazdasági kohéziójára.

A Debreceni Egyetem Közgazdaság- és Gazdaságtudományi Kar és az aradi „Vasile Goldiş” Western University (utóbbi vezető partnerként) közösen vesznek részt az emberi tőke minőségének gazdasági és társadalmi hatását vizsgáló nemzetközi kutatásban, melynek keretében négy határ menti megyében végeznek vizsgálatokat a szakemberek annak érdekében, hogy a vállalkozások minél hatékonyabban tudják alkalmazni a határ mindkét oldalán meglévő emberi tőkét és tudásbázist. Az emberi tőke minőségének hatása a határ menti térség társadalmi és gazdasági kohéziójára című magyar-román közös pályázatban arra is hangsúlyt fektetnek, hogy felmérjék, hogyan lehetne a meglévő emberi tőkét mind jobban hasznosítani, hozzájárulva ezzel az érintett régió gazdasági növekedésének gyorsításához.

Másfél éven keresztül a „Vasile Goldiş” Western University és a Debreceni Egyetem közös kutatást folytat Satu Mare, Bihor (Románia), Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben, az együttműködés keretében két határ menti fórum szervezésével (egy Szatmárnémetiben és egy Debrecenben) arra is lehetőség nyílik, hogy a régiókban működő vállalkozások munkaerő-piaci tapasztalatait is megismerjék és hasznosíthassák a kutatók. Mindezen felül két határon átnyúló állásbörzét is szerveznek az elkövetkező 18 hónapban.

„Nem titok, hogy a határ mindkét oldalán hátrányos helyzetű régiók vesznek részt a kutatásban. Fontos lenne olyan megállapításokra jutnunk a program végére, hogy az Európai Unió által kínált mozgásteret kihasználva hogyan tudunk a jövőben hatékonyabban együtt dolgozni. Ehhez szükséges ismerni a humán tőkét, hiszen ezeknek a régióknak az előrelépésében az emberi erőforrás fejlesztése kulcselem lehet. A kutatás első része egy helyzetleírás, egy állapotfelmérés, majd a szerzett ismereteket felhasználva, azokat az érdekeltekhez eljuttatva igyekszünk hozzájárulni a meglévő emberi tőke minél jobb hasznosulásához is az érintett régióban” – tájékoztatott dr. Polónyi István szakmai vezető, a Debreceni Egyetem Közgazdaság- és Gazdaságtudományi Kar egyetemi tanára.

„A közös magyar-román, HURO pályázatok fontos szerepet töltenek be nemcsak a Debreceni Egyetem, de a határ menti régiók fejlődésében is. Az egyetem legtöbb HURO pályázata az infrastruktúra fejlesztésére vonatkozik, éppen ezért különleges ez az emberi erőforrás vizsgálatát célzó határon átnyúló kutatás, melynek eredményei a régióban működő a kis- és középvállalkozások fejlesztéséhez is hozzájárulhatnak” – emelte ki beszédében dr. Gaál István, a DE Tudományegyetemi Karok elnöke.

A projektet a „Vasile Goldiş” Western University Arad, Románia valósítja meg a Debreceni Egyetemmel közösen a Hungary-Romania Cross-Border Co-operation Programme 2007-2013 keretében, melynek társfinanszírozója az ERDF.