Korrupt rendőrre szabott ki 6 év 6hónapos  börtönbüntetést a Debreceni Ítélőtábla

Helyi - 2011-02-23

Jogerősen hat év hat hónap letöltendő börtönbüntetést szabott ki a Debreceni Ítélőtábla egy rendőrre, aki cigarettacsempészek tevékenységéhez nyújtott segítséget 2008-ban Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. Az elsőrendű vádlottat a táblabíróság büntetőtanácsa vezető beosztású hivatalos személy által kötelességszegésben, üzletszerűen, folytatólagosan elkövetett vesztegetésben és hivatali visszaélésben találta bűnösnek, amiért a börtönbüntetés mellett kétszázezer forint pénzmellékbüntetésre és ugyanekkora összegű vagyonelkobzásra is ítélte.

 

Az elsőfokon eljáró Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bíróság által alkalmazott tíz év rendőri foglalkozástól való eltiltást az ítélőtábla mellőzte. A bíróság jogerősen elítélte a férfi feleségét, az ügy harmadrendű vádlottját is hasonló bűncselekmények bűnsegédként való elkövetéséért, és két év, négy évre felfüggesztett börtönbüntetést szabott ki rá. Az ügy másod-, negyed- és ötödrendű vádlottjainak felfüggesztett börtönbüntetése már elsőfokon jogerőre emelkedett. Az ügy előzménye, hogy 2008 augusztusában és szeptemberében az elsőrendű vádlott - aki a Fehérgyarmati Rendőrkapitányság rozsályi rendőrőrsének parancsnoka volt - cigarettacsempészettel foglalkozó személyeknek ötvenezer forintos kenőpénzért segített az illegális dohányárut átjuttatni az őrs illetékességi területén.

 Potenciális "ügyfeleihez" Jánkmajtis körzeti megbízottja, az ügy ötödrendű vádlottja irányította. A férfi összesen százezer forintot, majd felesége is ugyanennyi pénzt vett át a csempészektől a fuvarokért.

 

Az ügy másik részeként az elsőrendű vádlott segített egy ismerősének - a negyedrendű vádlottnak - egy haragosát lebuktatnia csempészetért. A parancsnok egy cigarettaszállítmány átvételekor küldött járőröket, hogy igazoltassák a férfit az áru átvétele után, de az átadókat szabadon akarta engedni. A rendőri intézkedés során a lakásban csaknem hárommillió forint értékű cigarettát foglaltak le. Az átvevő azonban tájékoztatta a rendőröket a szállítók kilétéről, akiket a közelben igazoltattak is, de nem találtak náluk jövedéki terméket. A szállítást végző személyekkel szemben az elsőrendű vádlott sem a cselekménykor, sem később nem intézkedett, így mint hivatalos személy hivatali helyzetével visszaélve számukra jogtalan előnyt biztosított.

 

A bíróság az elsőrendű vádlottnál egyebek mellett súlyosbító körülményként értékelte az elkövetett cselekmény társadalomra való kiemelkedő veszélyességét, azt, hogy a rendőr főhadnagy cselekménye alkalmas a vezető beosztású hivatalos személyek iránti közbizalom megingatására.