Lépéshatár címmel kiállítással és kerekasztal-beszélgetéssel emlékeztek meg pénteken Debrecenben a harminc évvel ezelőtt Sopron térségében rendezett páneurópai piknikről, az azt követő határnyitásról és a berlini fal lebontásáról.
Komolay Szabolcs (Fidesz-KDNP), a debreceni önkormányzat tanácsnoka rövid történeti áttekintést adott a berlini fal felépítéséhez vezető hidegháborús helyzetről, a kettéosztottság okozta traumákról, majd a fal lebontásához vezető útról.
"Magyarország verte ki az első követ a falból" - idézte Helmut Kohl akkori NSZK-kancellár szavait, majd felidézte a debreceni és soproni ellenzékiek szervezte 1989. augusztus 19-ei páneurópai pikniket, amikor több száz NDK-állampolgár törte át a "vasfüggöny" kapuját és jutott át Ausztriába, onnan pedig a Német Szövetségi Köztársaságba.
A pikniket követően szeptember 10-én éjfélkor Magyarország megnyitotta a határt a keletnémetek előtt, két hónappal később pedig "leomlott a fal", megnyílt a lehetőség Németország, majd Európa újraegyesítése előtt - emlékeztetett Komolay Szabolcs.
Tátrai-Magó Judit, a budapesti német nagykövetség munkatárasa elmondta: a Lépéshatár című kiállítás három részből áll. Az elsőt Németországban készítették az eseményekről és már számos németországi nagyvárosban bemutatták. A tablók a látszólagos stabilitástól az új egységig fotók, dokumentumok felhasználásával dolgozzák fel az eseményeket.
A kiállítás második részét a budapesti nagykövetség közreműködésével állították össze a páneurópai piknikről, a harmadik részt pedig, amely most először látható, a debreceni Páneurópai Piknik Alapítvány gondozta, és szintén a páneurópai pikniket idézi meg - tette hozzá.
A kiállításhoz kapcsolódó kerekasztal-beszélgetésen felidézték, hogy az akkori Magyar Demokrata Fórum debreceni csoportja és a soproni ellenzék 1989. augusztus 19-én Sopron mellett "Bontsd és vidd" jelszóval szervezett pikniket, ahol a résztvevők vághattak egy darabot a "vasfüggönyből", és azt haza is vihették.
A pikniken 10-12 ezer ember vett részt. A szervezők szándékától eltérően egy mintegy 150 fős NDK-csoport áttörte a kerítés egyik kapuját és Ausztriába ment, őket több százan követték. Ez az esemény megnyitotta az utat a kelet-európai rezsimek összeomlása felé, és elősegítette a német egyesülést - hangzott el a beszélgetésen.
A Lépéshatár című kiállítás egy hónapig tekinthető meg Debrecenben, a Modem Modern és Kortárs Művészeti Központban.