A Csapó utca 30-32. szám alatt lévő épületkomplexumban elhelyezett színház, teljes egészében önkormányzati forrásból épült meg és 2009. április 29-én végleges használatbavételi engedélyt kapott, azzal a feltétellel, hogy a tényleges működésének megkezdése előtt a működési engedélyhez szükséges befejezési munkákat elvégzik.
Debrecen kulturális régiócentum szerepéhez elengedhetetlen a színházi játszóhelyek számának növelése, illetve a határon átnyúló színházi tevékenységek katalizálásához és koordinált fejlesztéséhez szükséges infrastruktúra megteremtése. E két fenti cél egyidejű teljesítése érdekében a létesítmény szétválasztották két önálló, külön helyrajzi szám alatt nyilvántartott, funkcionálisan önállóan működtethető egységre, egy Kulturális Inkubátorra, valamint egy Képzési Központra és Értéktárra.
A Kulturális Inkubátor célja, hogy olyan kulturális teret hozzon létre a román-magyar határ mentén, amely helyet ad alkotóknak, kulturális szervezeteknek és szakembereknek. A projekt a kulturális cserék és a közös kreatív alkotás révén hozzájárul ahhoz, hogy még szorosabbá váljanak kapcsolataink, gazdagabbá, sokszínűbbé váljon a határ menti kulturális szcéna, fejlődjön az interkulturális párbeszéd. A program célja az, hogy az előadóművészetek terén közös értékeket teremtsünk, melyek segítségével növelni tudjuk a határ menti régió attraktivitását, fejlesszük a kulturális mobilitást, erősítsük a régió kulturális imázsát.
A Képzési Központ és Értéktár katalizálja a kulturális együttműködéseket, óvja a közös kulturális értékeket, ösztönzi azok fenntartható felhasználását, illetve új turisztikai eseményeket hoz létre. A kifejezett célok közé tartozik a régió örökségéhez való hozzáférés bővítése, a regionális kulturális értékek tudatosítása, illetve a kulturális-művészi alkotás és tudástranszfer ösztönzése.
Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata pályázatot nyújtott be az Interreg V-A Romania-Hungary Program (Interreg V-A Románia-Magyarország Program) 3. Stratégiai felhívására. Mindkét projekt esetében a pályázatok benyújtásának időpontja: Concept note fázisban 2018. 01. 15., Full Application fázisban 2019. 02. 28.
Az eredményes pályázatot követően beszerzési eljárást folytatott le a befejező munkálatok építészeti-műszaki terveinek elkészítésére. A Tisza Építész Műterem Kft. 2019. április 30-án, határidőre leszállította a kiviteli tervdokumentációt.
A kivitelezésre irányuló „Latinovits Színház belső kivitelezési munkálatai” tárgyban lefolytatott közbeszerzési eljárás eredményeként a TÁRS 95 Acélszerkezet és Gépgyártó Építőipari Kft. és a LATEREX Építő Zrt. mint közös ajánlattevő került kihirdetésre nyertes ajánlattevőként.
Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata 2020. augusztus 06-án vállalkozási szerződést kötött a kivitelezővel.
A megkötött vállalkozási szerződés összege:
Nettó összesen: 5.890.371.984,- Ft
Határidő: munkaterület átadástól számított 24 hónap.
A hiányzó fedezet biztosítására a Debrecen 2030 program keretében Magyarország Kormánya nyújtott további támogatást 2,5 milliárd forint összegben.
A megvalósítást támogató kormánydöntés értelmében a BMSK Beruházási, Műszaki Fejlesztési, Sportüzemelteteési és Közbeszerzési Zrt.-vel is megtörténtek a szerződéskötések.
A Kulturális Inkubátor helyiségeinek területe összesen: 4,796,22 m2 míg a Képzési Központ és Értéktár további 3911,66 m2.
Ahogyan az épület egésze, úgy azon belül a színház is multifunkcionális, egyedülállóan gazdag és sokrétegű városi életnek adva helyet. A „legmagasabb kultúrát” maga a színjátszás képviseli a 350 fő befogadóképességű nézőtérrel rendelkező drámai színházzal. A földszinti bejáratból mozgólépcső visz fel, mint a járda meghosszabbítása a foyer szintre, innen indul a színházat kiszolgáló két lift is, valamint ide került a jegyértékesítés, közönségszervezés is. A mozgólépcsők külön attrakciója, hogy a homlokzatra kerültek, így mintegy a város fölé emelkedve érkezünk meg a Színház előcsarnokába. Tehát a voltaképpeni színházi érkező szint az emeleten található (12,5 m). A foyer egy szabadtéri tetőkertre nyílik, mely városi tér a város felett, védett és attraktív találkozóhely. Ez a park szervezi „maga köré” a drámai színház és a stúdiószínház közösségi tereit.
A Színház drámai színpadból, nézőtérből valamint a kapcsolódó közönségforgalmi és kiegészítő funkciókból áll. Gyalogos megközelítése a Csapó utca felől mozgólépcsővel és liftekkel egyaránt lehetséges, a parkoló szintekből pedig külön lift és lépcsőház segítségével juthatunk be az előcsarnokba. Az előcsarnok többszintes, nagy belmagasságú tér, mely hatalmas üvegfalakkal nyílik a Rákóczi utca felé. Rendezvények, illetve megfelelő idő esetén a tetőkert felé nyíló ajtók segítségével a külső tér használatilag összekapcsolható az előcsarnokkal, egyedülállóan sokféle felhasználhatóságot biztosítva ennek a térnek. A szintek közötti közlekedést lépcsők és liftek szolgálják.
A minden nézői pozícióból tökéletes rálátás miatt a megszokottól eltérően nagy nézőtéri lejtéssel kialakított széksorok különleges arénateret eredményeznek, alkalmassá téve a színházat zenés-táncos darabok befogadására is. A nézőtéri főbejáratok a többszintes előcsarnokra tájolt közlekedőgalériákból nyílnak, de biztosított a mozgássérültek beközlekedése is akadálymentesen a nézőtérre.
Az öltözők az ellipszis alakú tömeg Csapó utcai homlokzatán létesülnek két szinten. Az öltözők felett a színház igazgatási irodái kapnak helyet, míg a legfelső szinten próbaterem, színészbüfé és a gépészet kerül elhelyezésre.
A színház gazdasági betáplálására a Rákóczi utcáról nyíló, földszinti gazdasági udvar szolgál. A teherautókkal ideszállított díszletek díszletlifttel jutnak fel a raktár és a színpadszintekre.
A drámai színház mellett egy százötven fő befogadó képességű stúdiószínház is létesül. Helyet kap még a kabarék, kisebb performanszok befogadására is alkalmas étterem (Orfeum), és egy kicsi, a színházi szakember továbbképzést lehetővé tévő oktatási helyiség, valamint egy pazar panorámájú balett-terem.
Az Orfeum a Színház részeként, de külön üzemeltetési egységként került kialakításra. Fő feladata, hogy 100 fős melegítőkonyhás éttermével, pódiumszínpadával igény és szórakozásra biztosítson lehetőséget, akár a színházi előadások után, akár azoktól függetlenül. Az Orfeum a vendégek számára a közös foyer térből közelíthető meg, akár mozgólépcsők, akár liftek segítségével. Az étterem fogyasztóteréből hatalmas terasz nyílik a Csapó utca irányába.
A színház legfelső használati szintjén egy négy tantermet tartalmazó oktatási egység kapott helyet, ami a szakmai továbbképzésnek hivatott teret adni, valamint próbaterem, és a gépészet kerül elhelyezésre.