A Kárpát-medencei magyar fesztiválok helyzetét tekintik át egyebek között a 228 tagot tömörítő Magyar Fesztivál Szövetség kétnapos tavaszi közgyűlésén és konferenciáján, amely szerdán kezdődött meg a debreceni Kölcsey Központban.
Márta István, a szövetség elnöke elmondta: Magyarországon 315 regisztrált fesztivál van, ebből 280 fesztivál kötődik a szövetség tagjaihoz. A regisztrált fesztiválok közül húsz Erdélyben és a Partiumban, hat a Felvidéken, három a Délvidéken működik - tette hozzá.
Komolay Szabolcs (Fidesz-KDNP), Debrecen kulturális alpolgármestere azt mondta, "Magyarország fesztiválországgá vált". A fejlődés szempontjából fontosnak nevezte, hogy a fesztiválok tradíciói mellett megjelenjen az innováció, a kor követelményeihez való alkalmazkodás is ezeken a rendezvényeken.
Debrecen 2030-ig szóló kulturális stratégiájában kiemelt szerepe van a fesztiváloknak: a megyeszékhely ezen a területen is regionális szerepre törekszik, ezért kapcsolódott be például a hortobágyi és a Tisza-tavi fesztiválok szervezésébe is - tette hozzá Komolay Szabolcs.
Bódor Edit, a konferenciának otthont adó Főnix Rendezvényszervező Kft. igazgatója három debreceni fesztivál - az idén 50. alkalommal megrendezendő virágkarnevál, a helyi bor- és dzsesszfesztivál, valamint a nagyerdei szabadtéri játékok - történetébe, programjaiba adott bepillantást.
A Magyar Fesztivál Szövetség debreceni közgyűlésén átadták a 2018-ban alapított Beke Pál-nívódíjakat. A minősített fesztiválok közül a Szurdi Éva keramikusművész által készített szoborral együtt járó elismerést az idén a PanyolaFeszt, a Bach mindenkinek, a VeszprémFeszt és a Muzsikál ez erdő képviselője vehette át.