Nádudvar városa az Új Magyarország Fejlesztési Terv Környezet és Energia Operatív Programjának keretében 68 millió forintot nyert a megfelelő szennyvízkezeléshez kapcsolódó beruházás előkészítésére. Sikeres második fordulós pályázat esetén 2010 augusztusában kezdődhet el a 1,5 milliárd forintos beruházás, melynek eredményeképpen 2012-re 95 százalékos lehet a település csatornázottsága.
Nádudvar városa az elmúlt 8 évben már sikeresen megvalósította a szennyvízelvezetési és tisztítási beruházás két ütemét a központi városrészeken, de a délnyugati városrész csatornázási feladataira akkor nem jutott forrás. A településen évről-évre gondot okoz a magas belvíz, amelynek egyik okozója a talajban található nagy mennyiségű szennyvíz. A most előkészítésre kerülő projekt célja a szennyvízcsatorna hálózat kiépítésének folytatása Nádudvaron. A csatornahálózat bővítésével szükségessé válik a szennyvíztisztító telep kapacitásának fejlesztése is, mely a jelenleg összegyűjtött szennyvizet csak nehézségek között tudja fogadni. Nádudvaron a szennyvízcsatornával nem rendelkező területeken a keletkező szennyvizet házi gyűjtőkbe engedik ki, a házi szikkasztók azonban potenciális szennyező források. Mivel vízzáróságuk nem megfelelő, veszélyt jelentenek. Mindez a magas talajvízszint, a belvizes időszakok problémái és a Hortobágy közelsége miatt különös környezeti és egészségügyi kockázatot jelent.
A beruházás megvalósulásával a település minden lakója számára biztosítva lesz az elfogadható életminőség és az egészséges lakókörnyezet, mivel javulnak a fenntartható településfejlődés környezeti feltételei. A projektnek a tágabb környezetre gyakorolt pozitív hatása is rendkívüli, hiszen egy jelentős szennyező forrástól mentesíti az Észak-Alföld fokozott védelem alatt álló területét, a Hortobágyot.
A mintegy 1,5 milliárd forintos beruházás akkor valósulhat meg, ha az érintett városrészben élők többsége támogatja a fejlesztést — ebben az esetben a pályázat második fordulójára jó eséllyel pályázik Nádudvar. Ezáltal a településen a jelenlegi mintegy 65 százalékról 95 százalékra nő a csatornával ellátott ingatlanok száma.
A szükséges önrész biztosítására ez év végén vízi közmű társulat jön létre. Az Európai Unió támogatásával megvalósuló harmadik ütemben 1145 ingatlan szennyvízcsatornázása valósítható meg, melyhez 37 kilométer szennyvíz gerinc- és bekötő vezetéket, továbbá 6 darab szennyvíz átemelőt szükséges megépíteni.
A KEOP második fordulójára, a kivitelezés megvalósítására 2010 májusában nyújt be a település pályázatot. Pozitív elbírálás esetén 2010 nyarán kezdődhet el a kivitelezés és 2012 évvégére valósulhat meg a projekt-az Európai Unió támogatásával.